Dlaczego mieszkańcy Bieniowa nie chcą u siebie biogazowni?

Fabryka produkująca prąd z gazów w procesie fermentacji roślin miała powstać w Bieniowie w gminie Żary. Ostry sprzeciw mieszkańców wsi stawia ją jednak pod dużym znakiem zapytania. Na zebraniu wiejskim zorganizowanym w tej właśnie sprawie przeciw budowie biogazowni opowiedziało się 147 mieszkańców wsi. Inwestor chyba trochę się pospieszył... czytaj dalej

https://plus.gazetalubuska.pl Dodano 25 sierpnia 2018. Autor: Lucyna Makowska

Wasze sprawy
Szczurów i smrodu nie chcemy!

Grzmieli na zebraniu w sprawie budowy biogazowni mieszkańcy Bieniowa (gm. Żary). I zapowiedzieli, że w razie potrzeby zablokują wieś...czytaj dalej

Prawda do bólu. Regionalna. Opublikowano 17 sierpnia 2018, autor: bj

Mieszkańcy Bieniowa powiedzieli NIE budowie wieży telefonii komórkowej. Wójt stoi za nimi murem

Inwestor chce postawić stację telefonii w środku wsi. Mieszkańcom, którzy wprawdzie często narzekają na brak zasięgu, ten pomysł nie spodobał się. I mają na to mocne argumenty... czytaj dalej

www.gazetalubuska.pl  Dodano: 24 sierpnia 2018. Autor: Lucyna Makowska

Kultura, Oświata
Talenty z Bieniowa

Festyn Rodzinny powiązany z festiwalem dla dzieci i młodzieży odbył się (29.07) w Bieniowie... czytaj dalej

Prawda do bólu. Regionalna. Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Norbert Królik

70 lat temu: To było jak zderzenie dwóch światów

Ze Stanisławem Domaradzkim siadamy przy stole. Wertujemy albumy, spisane przez jego brata dzieje Bieniowa, ale i tułaczki z Kresów. - I tak myślę, że tutaj spotykają się dwie tęsknoty - dodaje pan Stanisław. - My tęskniliśmy za Kresami, a Niemcy za tą ich ziemią. Teraz naszą... "czytaj dalej"

www.gazetalubuska.pl  Dodano: 28 lutego 2015, 10:00 Autor: Dariusz Chajewski

Wasze Kresy. Gdzie Błozewka i Strwiąż płyną

Słuchając opowieści tak wspaniałych gawędziarzy, jakich spotkałem w Bieniowie, można by napisać książkę o Zagórzu, Koniuszkach Siemianowskich i okolicy. Na dobry początek niech będzie ten artykuł w cyklu "Wasze Kresy”... "czytaj dalej"

www.gazetalubuska.pl  Dodano: 13 stycznia 2014, 0:10 Autor: Szymon Kozica

Gdzie ksiądz, tam i my

Z dnia na dzień odchodzi od nas pokolenie tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej przyjechali z różnych stron Polski na Ziemie Odzyskane, aby właśnie tu budować swoją przyszłość. Dlatego w kolejnych odcinkach nowego cyklu chcemy ocalać te historie... "czytaj dalej"

Gość Zielonogórsko-Gorzowski 02/2014  Dodane 2014-01-09, autor: kk

Nasza szkoła jest piękna!

Uczniowie z Zespołu Szkół w Bieniowie koło Żar mają dużo powodów do radości. Uczą się w nowoczesnych salach lekcyjnych, ćwiczą na wspaniałym boisku, a teraz będą się mogli szaleć na kolorowym placu zabaw... "czytaj dalej"

www.gazetalubuska.pl dodano: 18 października 2013, Autor: Janczo Todorow

Historyczna posadzka.

Miejscowy kościół to wczesnogotycka świątynia z drugiej połowy XIII wieku. Ostatnie prace archeologiczne odkryły jednak ślady wcześniejszej budowli... "czytaj dalej" Miejscowy kościół to wczesnogotycka świątynia z drugiej połowy XIII wieku. Ostatnie prace archeologiczne odkryły jednak ślady wcześniejszej budowli... "czytaj dalej"

Gość Zielonogórsko-Gorzowski 38/2012   dodane: 20.09.2012     Autor: kk
 

Mieszkańcy Bieniowa zablokowali drogę, bo mają dość obietnic.

Prosili o światła albo chociaż spowalniacze. Nie doczekali się chociaż proszą od kilku lat. GDDKiA tłumaczy, że nie ma pieniędzy..."czytaj dalej"

Wiadomość ze strony www.gazetalubuska.pl  dodano: 15 czerwca 2011    Autor: (alucz)

 

Boimy się tej drogi.

 Mimo wielu obietnic mieszkańcy Bieniowa będą musieli jeszcze poczekać, aby w ich wsi zrobiło się bezpieczniej. Na montaż spowalniaczy na drodze nie ma pieniędzy.  "czytaj dalej"


Aleksandra Łuczyńska
aluczynska@gazetalubuska.pl

Artykuł z Gazety Lubuskiej z 09.04.2010r.
 

Niezwykła Historia mieszkańców Bieniowa i Biedrzychowic oraz ich duchowego przywódcy.

Wypędzeni
- Był marzec. Jechaliśmy w ostatnim wagonie. Nie było piecyka... "czytaj dalej"


Marzena Wróbel
Radio Zachód
m.wrobel@zachod.pl
 

Artykuł z Tygodnik Żarsko-Żagański 14,15 lutego 2009r.

Piraci drogowi pędzą przez Bieniów

To prawdziwy brak wyobraźni. Na krętej drodze prowadzącej przez Bieniów ogromne tiry nie zwalniają nawet przy ostrych zakrętach. Mieszkańcy wsi obawiają się o swoje życie..."czytaj dalej"

 

Wiadomość ze strony www.gazetalubuska.pl z  03 października 2008r. Autor: ALEKSANDRA ŁUCZYŃSKA
 

Bieniów: W końcu na tej jezdni ma być bezpiecznie

- Czy doczekamy się przebudowy drogi w naszej miejscowości - dopytują mieszkańcy Bieniowa. Proszą też policję o wizyty z radarem... "czytaj dalej"



Wiadomość ze strony www.gazetalubuska.pl  z 12 maja 2008r. Autor: Piotr Jędzura

 

 MIESZKAŃCY BIENIOWA MAJĄ DOŚĆ PIRATÓW DROGOWYCH

Przez wieś przebiega droga krajowa, po której kierowcy ciężarówek i samochodów osobowych gnają na złamanie karku. Nie powstrzymują ich ani pulsujące światła, ani znaki drogowe i ograniczenie prędkości. Zdesperowani mieszkańcy grozili blokadą, więc drogowcy zaczęli się zastanawiać jak ją przebudować..."czytaj dalej"


Tygodnik Żarsko-Żagański z  28.07.2007r. Autor: JANCZO TODOROW

Blokadą w piratów.

Droga krajowa, która ciągnie się przez Bieniów, jest niebezpieczna. Kierowcy w tym miejscu gnają jak szaleni. Mieszkańcy grożą blokadą..."czytaj dalej"

 

Artykuł z Gazety Lubuskiej z 30.12.2006r. Autor: JANCZO TODOROW
 

Śmierć pod kołami.

 W piątek (15.12.2006) w Bieniowie kierowca scanii na przejściu dla pieszych potrącił kobietę, która po przewiezieniu do szpitala zmarła. 69-letniej starszej pani zabrakło jednego metra do chodnika, kiedy uderzył ją samochód.
 Kierowca, 54-letni Michał P. tłumaczył, że zapatrzył się na tablicę informacyjną, gdyż nie znał drogi i pieszą zauważył w ostatniej chwili. Badanie wykazało, że był trzeźwy, a z tachografu wynikało, że prędkość auta wynosiła 80km na godzinę, czyli była dwukrotnie wyższa od obowiązującej. Michał P. został zatrzymany pod zarzutem spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

 (tod)

Artykuł z Gazet Lubuskiej z 18.12.2006r.

Odnowiona Świetlica.

W Bieniowie otwarto po remoncie świetlicę wiejską. Piątkowa uroczystość została połączona ze spotkaniem opłatkowym dla osób samotnych i starszych. Wójt Jan Dżyga ogłosił, że znów można korzystać z sali, a proboszcz Sławomir Marciniak ją poświęcił. Remont i umeblowanie kosztowały gminę 550 tyś zł, prace trwały pół roku. Sala będzie służyć mieszkańcom Bieniowa i sąsiednich wsi. Latem obok budynku powstanie parking.

(ar)

Artykuł z Gazety Lubuskiej z 17.01.2005

Ukradli Madonnę

Z kościoła w Bieniowie skradziono figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Policja nie wyklucza, że na figurkę połakomili się kolekcjonerzy dzieł sztuki... "czytaj dalej"
.

Lucyna Makowska

Artykuł z Gazety Regionalnej z 01.10.2004 r.

ŚWIĘTOKRADZTWO

Do niej się modlili, u jej stóp płakali. Wierzyli, że chroni ich przed złymi mocami. Teraz jej nie ma..."czytaj dalej"

 Tygodnik Żarsko-Żagański 30 września 2004  Autor: JANCZO TODOROW

Skok złego

- To sprawka diabła, a nie zwykłych złodziei - mówią po cichu mieszkańcy wsi. Policja ma inną, mniej nadprzyrodzoną wersję. Kradzież zabytkowej figury mógł zlecić kolekcjoner sztuki...."czytaj dalej"
 

(tod)

Artykuł z Gazety Lubuskiej z 27.09.2004

Rzeźba pochodziła z XV wieku
Nocne świętokradztwo


Z kościoła w Bieniowie skradziono zabytkową figurkę Matki Boskiej.
Nieznani sprawcy weszli do kościoła w nocy z wtorku na środę. Brak figurki na głównym ołtarzu zauważono dopiero przed mszą wieczorną w środę ok. 18.00. - Wszystko wskazuje na to, że nie byli to amatorzy. Przyjechali po tę konkretną rzecz. Weszli przez drzwi niemal niezauważalnie, nie zrobili żadnych szkód - mówi komisarz Tomasz Rabenda z żarskiej policji.
Figurka Matki Boskiej z dzieciątkiem na ręku pochodziła z XV w. Wpisana była na listę zabytków, jej wartość szacuje się na około 100 tys. zł.


(ar)

Artykuł z Gazety Lubuskiej z 24.09.2004

Z dzwonem do wieczności

Mieszkańcy Bieniowa udowodnili, że czyny społeczne nie odeszły w zapomnienie. Za sprawą kilku z nich na wiejskim cmentarzu stanęła kaplica.
Głownie dzięki zaangażowaniu i pracy Henryka Domaradzkiego. W czwartek, 16 września odbyło się jej poświęcenie..."czytaj dalej"

LM

Artykuł z Gazety Regionalnej z 24.09.2004 r.

POSTAWILI KAPLICĘ

W zeszłym tygodniu poświęcono w Bieniowie kaplicę, którą mieszkańcy wybudowali wspólnymi sitami. Za pracę nikt nie wziął ani grosza. Pomysł zrodził się w 1998 r. W planie gospodarczym gminy zanotowano budowę domu przedpogrzebowego w Bieniowie... "czytaj dalej"

 


ANNA RUDA

Artykuł z Gazety Lubuskiej z 23.09.2004

Grali dla kolegi

Fax Bieniów - Promień Żary 0: 4 (0: 0)

Bramki: Aleksander Broniszewski (49), Daniel Giza (66), Marcin Jakubik (72), Grzegorz Kopernicki (80).

Fax Bieniów: Jarosław Kohut - Tomasz Kaźmierczak, Przemysław Kowalczewski, Arkadiusz Kochanowski, Ryszard Jeremicz, Bogumił Kowalczewski, Sebastian Ziętal, Daniel Sendziak, Zbigniew Januszewski, Kazimierz Chomont, Dariusz Kaźmierczak, Marek Retelewski, Jarosław Kochanowski, Wojciech Siemaszko, Jacek Kogut, Jan Stora, Paweł Markulak.

Promień Żary: Tomasz Kowalczyk - Andrzej Tychowski, Aleksander Broniszewski, Grzegorz Kopernicki, Krzysztof Dewo, Robert Kozioła, Sebastian Dudek, Marcin Jakubik, Bartosz Siemiński, Jakub Kocur, Daniel Giza, Marcin Morawski, Marek Homik, Łukasz Świdkiewicz... "czytaj dalej"

 

 Janina E. Lorenc Wilga

Artykuł z Tygodnika Powiatowego  nr 19/2004

55 lat OSP w Bieniowie


Uroczystości połączono z imprezą pt. Wielka Kartoflada. Pogoda 28 września dopisała, zaproszeni goście również. Rozpoczęto uroczystą Mszą św. w miejscowym, XII-wiecznym, kościele p. w. NPNMP. Poczet sztandarowy miejscowej jednostki OSP dodał blasku, a w ławach in. Edward Skobelski - starosta powiatu żarskiego, Jan Dżyga - wójt Gminy Żary, Józef Pietrzak - zastępca przew. Rady Powiatu, kpt. Dariusz Łoś - komendant KP PSP w Żarach, Urszula Gawlicka - koordynator ds. kultury UG w Żarach..."czytaj dalej"
 

Tekst i fot. Lech Malinowski

Artykuł z Tygodnika Powiatowego z X 2003roku.

14 października o godz. 17.40 – wstrzymano ruch na trasie Żary - Zielona Góra!


Uczynił to Stanisław Adach, sołtys Bieniowa- bowiem z Gminnej Biblioteki Publicznej w tej wsi, liczna rzesza, przybyłych na Złote Gody, gości, przechodziła przez ruchliwą arterię do wiejskiej świetlicy. Kilkunastu kierowców czekało cierpliwie, aż rozśpiewany korowód przy dźwiękach akordeonistów opuści oznaczone przejście dla pieszych... "czytaj dalej"

Tekst. Lech Malinowski


Przegląd Wschodniołużycki nr.9
20 października- 20 listopada 2000

Wybrali Bieniów

Kiedy wyjeżdżaliśmy z Koniuszych Siemianowskich spod Lwowa, miałem 10 lat - wspomina Stanisław Zaleszczak. Ksiądz Maciej Sieńko z naszej parafii zadecydował, że pozostaniemy Polakami. Musieliśmy jednak opuścić w 1946 roku naszą wieś, i jako repatrianci czy osadnicy, ruszyliśmy pociągiem na zachód Polski. 31 marca 1946 roku, około 250 osób wysiadło z całym dobytkiem na stacji w Bieniowie... "czytaj dalej"

(ma)

Artykuł z Gazety Lubuskiej z 20.05.1996

To już 50 lat!

Mija już 50 lat, kiedy to z dalekiego wschodu, z powiatu Rudki, województwo lwowskie, 31 marca 1946 roku, długi pociąg złożony ze 100 wagonów towarowych z dwoma parowozami stanął na stacji Bieniów. Na "nowe", na "tymczasem" przyjechali mieszkańcy wsi Koniuszki, Zagórze, Dołobów.
Tam już nie mogli mieszkać, musieli szukać nowych domostw... "czytaj dalej"
 

Stefania Klimczyk - Siwecka

Artykuł z Informatora Rolniczego nr.5 z maja 1996

 

 


Strona główna Historia Galeria zdjęć O Bieniowie