Grodzisko - Góra Zamkowa - Zamek Hunów - Szwedzki Szaniec Na zachodnim krańcu Bieniowa, tuż przy ruinach starego młyna, nad Szyszyną, jest wzniesienie, na którym widoczny jest bardzo czytelny wał ziemny wczesnośredniowiecznego grodziska funkcjonującego najprawdopodobniej w VII - X wieku. Znajduje się ono nad rzeczką Szyszyną, w lesie na granicy Bieniowa i Biedrzychowic Dolnych, na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice. Wzniesienie te zwano przed wojną Schlossberg - Góra Zamkowa, Hünen-schlossen - Zamek Hunów lub Schwedenschanze - Szwedzki Szaniec. Grodzisko ma kształt owalu o
przybliżonych wymiarach 70 x 50 m., z niewielkim, ale wyraźnie
zachowanym wałem. Wzdłuż stoku
znajdowały się 2
dodatkowe półpierścienie, ułożone wzdłuż nachylenia zbocza, które pełniły
najprawdopodobniej rolę podzamcza, czy podgrodzia. Gród - gródek stożkowaty-
motte, bo taka jest forma naszego grodziska, był
najprawdopodobniej osadą obronną.
Przypuszczalnie wzdłuż
wałów wznosiła się palisada otoczona fosą, a na szczycie
znajdowała się drewniana wieża obronna.
Poniżej fragment i tłumaczenie książki: "The dolmens of Ireland".
"...Za czasów Aleksandra Wielkiego, jak i prawdopodobnie Herodota , kraj reprezentowany przez ówczesne królestwo Węgier, był potężnym bastionem ludzi mówiących po celtycku, co powoduje, że patrzymy z wyjątkowym zainteresowaniem na podobieństwo fortów tego rejonu oraz Północnej Irlandii. Spotykamy takie samo podobieństwo w okolicach Gorlitz, w Czechach i w Bośni. Aby to zilustrować, mogę odnieść się do typowego planu fortu Dundermot, w rejonie Dunaghy, Atrim ( rys. 776) i porównać z Schlossberg - Górą Zamkową, w pobliżu Benau- Friederdorf, w okolicach Żar, gdzie tego typu budowle ziemne zwane były (Hünen-schlossen)- Zamkami Hunów (rys. 777)..." Poniżej tłumaczenie fragmentu tekstu, który znajduje się w książkach: "The Transactions of the Royal Irish Academy" z 1859 r., oraz "The ancient forts of Ireland" z 1902 r.
"... 17. Brandenburgia – bardzo ładne mote - gród stożkowy, Góra Zamkowa - Schlossburg, warty obejrzenia w okolicach Benau- Friedersdorf, blisko Żar. Jest lekko okrągły, z niewielkim wałem, i dwoma mniejszymi ramionami obniżającymi się wzdłuż nachylenia zbocza i zamknięty dwoma wysokimi kopcami ziemi. Takie budowle ziemne w okolicach Żar zwane są 'Hünen Schlossen' lub Hun’s castles – Zamkami Hunów, jak jest to również nazywane w Holandii, kopce z kamieni lub z ziemi nazywane są grobami Hunów, jak rozumiemy, przez Danów (Duńczyków), którym przypisano z drugiej strony niesłusznie podobne pozostałości w Irlandii. Długie, dołączone ramiona tych budowli zwane są w Niemczech ‘gradem’ lub ‘hakiem’..." Tłumaczenie i fragment tekstu z książki: "The Journal of the British Archaeological Association..." z 1906 r.
Schlossburg - Góra Zamkowa, w sąsiedztwie Benau Friedersdorf, niedaleko Sorau, to bardzo ładne "motte",(gród, gródek stożkowaty) z wałem i dwoma miejscami odgrodzonymi. Długie, dołączone ramiona tych budowli zwane są w Niemczech ‘hagel’ lub ‘hakiem’..." Znana jest też jeszcze jedna nazwa naszego grodu. Na mapach topograficznych z 1939 r. widnieje napis Schwedenschanze - Szwedzki Szaniec.
Przed II Wojną Światową przy grodzisku prowadzone były prace archeologiczne, ale wyniki tych badań nie są znane. Grodzisko w 1999 r. wpisano do
rejestru zabytków pod nr L-2 99/Ar. Przypisane zostało do
Biedrzychowic Dolnych i oznaczono je jako stanowisko nr 5.
Wojewódzki Konserwator Zabytków uzasadnił ochronę grodziska tym, że
posiada ono duże walory naukowe, historyczne i krajobrazowe. W maju 2013 r. - rozpoczęły się
bezinwazyjne badania archeologiczne grodu.
Kwiecień 2015 -
kolejne bezinwazyjne badania archeologiczne grodu.
Bieniów jest miejscowością na
terenie której znaleziono najwięcej stanowisk archeologicznych Gminy Żary. Obok grodziska przebiega ścieżka
przyrodnicza
Doliną Szyszyny, prowadząca do
parku w Biedrzychowicach oraz do Izby Dziedzictwa Kulturowego w
Bieniowie.
opracował: mk |
żródło:
- "The Transactions of the Royal Irish Academy". Royal Irish Academy.
Dublin. 1859 r.
- "The dolmens of Ireland".
William Copeland Borlase. London. 1897 r.
- "The Ancient Forts of Ireland".
Thomas Johnson Westropp. Dublin.1902 r.
- "The Journal of the British
Archaeological Association...". London. 1906 r.
- Studium uwarunkowań... Gminy
Żary. 2013.
Copyright © 2004-2017 bieniow.strefa.pl/mk
Wszelkie prawa zastrzeżone.