Badania archeologiczne grodziska w Bieniowie.

24 maja 2013 r.  Na zaproszenie Stowarzyszenia Razem do Bieniowa przyjechała grupa doktorantów i studentów archeologii z Uniwersytetu Poznańskiego, którzy przez tydzień dokonywali bezinwazyjnego badania Grodu w Bieniowie. Za pomocą pomiarów całego grodziska, powstanie dokładna trójwymiarowa mapa, a dane które zostały zebrane posłużą do dalszych badań.
Archeolodzy bardzo chętnie opowiadali o swojej pracy i pokazywali dorosłym i uczniom naszej szkoły na czym ona polega.
              W dniu dzisiejszym do badań dołączyli archeolodzy z Warszawy: profesor K. Misiewicz oraz mgr W. Małkowski wraz ze studentami z Uniwersytetu Warszawskiego. Za pomocą specjalnej aparatury zebrali Oni dane o znajdujących się pod ziemią obiektów archeologicznych. Dane te posłużą do dalszych badań.
Ze wstępnych badań wynika, że nasze grodzisko najprawdopodobniej nie zostało spalone, resztę dowiemy się, gdy dane zostaną gruntownie sprawdzone i opracowane.
             Na zakończenie prac przy grodzisku, Stowarzyszenie Razem zorganizowało wspólne ognisko.

mk

 

Archeologia Zaangażowana: społeczeństwo, przeszłość, teledetekcja.

 Projekt ten jest wspólną inicjatywą członków Stowarzyszenia „Razem” ze wsi Bieniów oraz pracowników, doktorantów i studentów Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego założeniem jest podjęcie współpracy pomiędzy archeologami i lokalną społecznością zamieszkującą wsie Bieniów i Biedrzychowice Dolne.

Badania prowadzone w terenie miały na celu zbadanie przy pomocy metod nieinwazyjnych terenu grodziska wczesnośredniowiecznego znajdującego się pomiędzy Bieniowem a Biedrzychowicami Dolnymi, a także na uzyskanie wszelkich wiadomości na temat podań czy legend związanych z tym miejscem. Połączenie perspektywy archeologicznej z etnologiczą pomoże na szersze zrozumienie znaczenia grodziska zarówno w przeszłości jak i teraźniejszości.

Przy pomocy działań w terenie chcieliśmy nie tylko pozyskać informacje na temat przeszłości tej przestrzeni, ale również mieliśmy na celu zademonstrowanie nieinwazyjnych metod pracy archeologa. W tym celu prowadziliśmy badania geomatyczne oraz geofizyczne. Tworzyliśmy dokładne zobrazowanie terenu przy pomocy tachimetru elektronicznego, odbiornika GPS RTK , magnetometru cezowego oraz gradientometru typu fluxgate.

Mikołaj Kostyrko


foto: MK, mk

Strona główna