Kurhany
 
    

                       Na wschodnim skraju Bieniowa na terenie lasów leśnictwa Bieniów znajdują się 2 cmentarzyska kurhanowe. Kurhan to rodzaj mogiły w kształcie kopca.
Kurhany z Bieniowa o podstawie koła mają średnicę około 10-12 metrów, a wysokość około 0,5 m a czasami mniejszą. W lesie prowadzona jest normalna gospodarka leśna więc kurhany są bardzo spłaszczone i dla zwykłego grzybiarza wręcz niezauważalne. Pochodzą najprawdopodobniej z okresu Kultury Łużyckiej i datowane są na III - IV okres brązu (około 1000 lat p.n.e.)  i są najpewniej z tego samego okresu co przebadane kurhany z okolic Olszyńca.

Na północno - wschodnim krańcu Bieniowa znajduje się grupa około 15 kurhanów. Prehistoria splotła się z historią II Wojny Światowej z okresu bitwy o Bieniów. U podnóża, a nawet w samych kurhanach znajdują się okopy najprawdopodobniej żołnierzy 1 Frontu Ukraińskiego.


W górnym lewym rogu zdjęcia widać wypukłe punkty w kształcie koła to kurhany. W koło nich dużo małych punkcików to okopy żołnierskie.  Z tyłu w prawym rogu widoczne wgłębienia to leje po bombach.
 


Najlepiej zachowany kurhan

Widoczna część kurhanu

Okop w kurhanie

Okop u podstawy kurhanu

Okopy żołnierskie

Okopy żołnierskie

Na wierzchołku jednego z kurhanów widoczne kamienie

Leje po bombach


Na południowo - wschodnim krańcu Bieniowa znajduje się grupa około 10 kurhanów. Niestety są one bardzo słabo widoczne i praktycznie niezauważalne.


Na lekkim wzniesieniu grupa około 10 mało widocznych kurhanów


Jeden z mało widocznych kurhanów


Tu też znajdują się okopy żołnierskie

                        Duża grupa kurhanów znajduje się w okolicach Olszyńca, ale też koło Biedrzychowic znajduje się około 8 ładnie zachowanych kurhanów. 
Nie podaję dokładnej lokalizacji naszych kurhanów, aby nie kusić pseudoarcheologów, prawdziwy turysta znajdzie te miejsca.
Przypominam, że pod odpowiedzialnością karną nie można rozkopywać tych miejsc. Teren jest monitorowany.                         

                          Bieniów jest miejscowością na terenie której znaleziono najwięcej stanowisk archeologicznych w Gminie Żary.
Na przestrzeni wieków odkryto w naszej miejscowości 88 śladów osadniczych w tym z epoki kamienia, 13 osad i 7 cmentarzysk.

mk

 

 
                                                          

źródło:

Przegląd archeologiczny tom 14. 1961 r. "Obrządek pogrzebowy ludności kultury łużyckiej w Polsce". Tadeusz Malinowski.
 

Wstecz
Strona Główna