Ścieżka turystyczna i szlak "Doliną Szyszyny"

15 sierpnia 2009 r. wraz z otwarciem Izby Dziedzictwa Kulturowego otwarto nowy szlak turystyczny. Szlak rozpoczyna się przed mostkiem, ok. 2 km od centrum, w kierunku  Biedrzychowic. Tam drogowskaz kieruje nas w prawo i prowadzi do Izby a następnie brzegiem Szyszyny.
Ścieżka najpiękniejsza jest wiosną, gdy zakwita zawilec gajowy i zawilec żółty oraz kaczeńce i wiele innych kwiatów.
W maju zaczynają kwitnąć konwalia leśna, kokoryczka wielokwiatowa oraz konwalijka dwulistna. Nad strumieniem możemy też zobaczyć wiele odmian paproci np. pióropusznik strusi, podrzeń żebrowiec, paproć zwyczajna czy długosz królewski. Później w okolicznym lesie możemy znaleźć różnego rodzaje grzyby. Wiosna jest piękna ale i jesień ma wiele uroku, gdy liście najpierw żółkną a potem pokrywają całą dolinę.
Ścieżka przyrodnicza ma charakter dydaktyczny, dlatego po drodze zobaczymy np. paśnik dla zwierząt leśnych, karmniki dla ptaków, pułapki na szkodniki-owady oraz różne tablice informacyjne.
Idąc ścieżką zobaczymy po lewej stronie "Chatkę Henia", (w tym miejscu przed wojną też stał domek na wyspie a w koło niego było kąpielisko), następnie mijamy zaporę z 1932 r. Na ścianie widnieje niemiecki napis, który w tłumaczeniu znaczy "Wielkie dzieła powstają tylko przez pomysłowość". Idąc dalej obok ruin młyna przechodzimy przez kładkę i dochodzimy do wczesnośredniowiecznego grodziska, które w 1999 r. zostało wpisane do rejestru zabytków. Jeszcze na początku 1999 roku wokół grodziska rósł dorodny las sosnowy a nad samą Szyszyną okazałe dęby. Niestety las wycięto, co prawda posadzono nowy, ale niestety młodnik zasłania grodzisko i widok na wijącą się rzeczkę. Miejmy nadzieję, że za kilkanaście lat las wyrośnie. Przy grodzisku ścieżka łączy się już z istniejącym wcześniej szlakiem "Doliną Szyszyny", który prowadzi do Biedrzychowic. Na szczęście dalej oszczędzono las i można podziwiać piękny dorodny las i uroki Szyszyny.
Pamiętajmy, że niektóre rośliny, w tym wiele odmian paproci i konwalie są pod ochroną.

08.09.2012 r. - obchody 10-lecia Ścieżki Przyrodniczo-Leśnej "Dolina Szyszyny". Podczas obchodów oficjalnie połączono ścieżkę turystyczną ze szlakiem. Długość całej trasy wynosi ponad 2 km. Podczas obchodów 10-lecia odsłonięto tablicę "Polana Romów" upamiętniającą wędrówki taborów cygańskich, które zatrzymywały się tutaj podczas swoich wędrówek oraz  odsłonięto tablicę, upamiętniającą ks. Macieja Sieńkę, pierwszego proboszcza Parafii Bieniów. Z tej okazji nadano olbrzymiemu dębowi – pomnikowi przyrody - imię „Maciej”.

W 2017 r.  na "Polanie Romów" odsłonięto tablicę poświęconą Bronisławie Wajs "Papuszy", słynnej poetki cygańskiej, która przebywała na tej polanie w latach 1951/54.

 

Przed końcem Bieniowa drogowskaz kieruje nas do Izby

Tablica - rodzaje drzew.

Tablice iformacyjne i łapki na szkodniki-owady.

Karmnik.

Zawilec gajowy.

Kaczeńce.

Konwalia leśna - pod ochroną.

Konwalijka dwulistna.

Podrzeń żebrowiec - pod ochroną.

Podpieńka.

Wał ziemny wczesnośredniowiecznego grodziska - w rejestrze zabytków. Wijąca się Szyszyna.
Mast przez Szyszynę. 2012. Punkt przystankowy na szlaku "Doliną Szyszyny"
Zapora. 2012. Nowa tablica "Dolina Szyszyny".2012r.
"Chatka Henia" i kapliczka. 2012. Polana Romów. 2012. Tablica upamiętniająca nadanie imienia "Maciej" dębowi - pomnikowi przyrody. 2012.

Warto zobaczyć - Izba Dziedzictwa Kulturowego.
Obchody 10-lecia Ścieżki Przyrodniczo-Leśnej "Dolina Szyszyny"

mk

 


Strona główna Historia Galeria zdjęć O Bieniowie  Wydarzenia