Bieniowskie Lasy
 

                          Lasy w Bieniowie zajmują obszar około 1302 hektary i podzielone są na 2 nadleśnictwa (dane na rok 2018).
Orientacyjnie lasy znajdujące się na południe od linii kolejowej Żagań - Bieniów - Lubsko należą do Nadleśnictwa Lubsko i w całości podlegają Leśnictwu Łukawy. Obszar zajmowany przez Nadleśnictwo Lubsko to 435,60 hektara ziem Bieniowa.
Lasy na północ od linii kolejowej należą do Nadleśnictwa Krzystkowice, zajmują powierzchnię ponad 866,10 hektarów. Teren ten podzielony jest na 2 leśnictwa. Lasy na zachód od drogi krajowej Bieniów - Włostów należy do Leśnictwa Biedrzychowice, a na wschód od tej drogi znajduje się Leśnictwo Bieniów.
Na terenie bieniowskich lasów działają 3 koła łowieckie: "Ryś", "Raróg" i "Ostęp".

Leśnictwo Bieniów

Leśnictwo Bieniów zajmuje powierzchnię 1746,43 ha. W skład Leśnictwa wchodzą też lasy należące terytorialnie do Gorzupi i Gryżyc (Powiat Żagań) oraz Dobroszowa Małego (Powiat Zielona Góra).
W uproszczeniu granica leśnictwa: od północy znajduje się na wysokości Włostowa, od zachodu droga DK27, od południa szlak kolejowy Bieniów - Żagań i droga powiatowa Złotnik - Bobrówka (Niemcza), od zachodu rzeka Bóbr. Do Leśnictwa Bieniów należy kawałek lasu po południowej stronie toru, a należący terytorialnie do miejscowości Złotnik.
Przed wojną obszar lasu na wschodzie Bieniowa nosił nazwę Benauer Wald, po wojnie oficjalna nazwa tego obszaru leśnego to Bieniowiec.
Leśnictwa zajmuje się pozyskiwaniem i sprzedażą drewna, zalesieniem, ochroną lasu przed szkodnikami, ochroną przeciwpożarową, ochroną zwierząt i innymi.

Na terenie Leśnictwa Bieniów w obszarze Bieniowa znajduje się Gospodarstwo Selekcyjno-Nasienne, które zajmuje powierzchnię 20,65 ha. W skład Gospodarstwa wchodzi: Plantacja Nasienna Dębu Bezszypułkowego (7,85 ha), Plantacyjna Uprawa Nasienna Dębu Bezszypułkowego (5,31 ha),  Plantacja Nasienna Lipy Drobnolistnej (5,30 ha), Uprawa Pochodna Robinii Akacjowej (2,19 ha) oraz Uprawa Pochodna Brzozy Brodawkowatej (2,0 ha).

Plantacja Nasienna Dębu Bezszypułkowego
 

Plantacja założona w 2002 r. Powierzchnia uprawy to 7,85 ha. Żołędzie zbiera się na specjalnie rozpostartych siatkach. W 2006 r. w pierwszym  roku zbiorów zebrano 192 kg żołędzi, w 2012 r. - 5 055 kg, w 2016 r. - 5 972 kg, w rekordowym roku 2018 zebrano 23 755 kg co jest najlepszym wynikiem w Polsce.

Plantacyjna Uprawa Nasienna Dębu Bezszypułkowego

Plantacja założona w 2009 r. Na powierzchni 5,46 ha wysadzono 1906 sztuk sadzonek. Docelowo pozostanie 245 sztuk.

Zbiór nasion z plantacji lipy odbywa się z drabin. W 2013 r. uzyskano - 34 kg nasion, a w 2022 r. zebrano rekordowy zbiór, najprawdopodobniej największy w Polsce - 137 kg.
Po zbiorach nasiona zostają przekazywane do szkółki w Tucholi, gdzie są przechowywane w chłodniach.

Lasy leśnictwa Bieniów są bardzo ciekawe archeologicznie. Znajduje się tu kilkadziesiąt kurhanów. Więcej informacji na stronie Kurhany w Bieniowie. W 2020 r. znaleziono tu Skarb Archeologiczny.
W czasie działań wojennych w 1945 r. lasy były areną poważnych walk, do tej pory widoczne są okopy i leje po bombach.

Na terenie Leśnictwa Bieniów w obrębie Bieniowa znajduje się 2 ujęcia wody dla miejscowości Bieniów i Złotnik.

W lasach za tartakiem znajduje się teren ogrodzony starymi słupami betonowymi. Przypuszczano, że teren ten zaraz po wojnie był obozem. Nie jest to prawdą. W latach 90' znajdowało się tu pole doświadczalne Instytutu Badawczego Leśnictwa, które monitorowało opady deszczu. Słupy ogrodzeniowe pochodziły z demobilu z jednostki wojskowej i wyglądają na bardzo stare.

Jadąc drogą powiatową nr 1077 F z Bieniowa do Gorzupi, na terenie Leśnictwa Bieniów, ale już na terenie Gorzupi, po lewej stronie na zjeździe z góry zobaczymy stary poniemiecki cmentarz dla mieszkańców Gladisgorpe (zdjęcia z 2015 r.).

Jadąc drogą z Gorzupi w kierunku Bobrówki (Niemczy) po prawej stronie zobaczymy tablicę pamiątkową i ciekawy kamień.

Tablica przedstawia dawnych właścicieli Księstwa Żagańskiego i tych lasów księcia Piotra Birona oraz jego najmłodszą córkę księżną Dorotę.
Przed tablicą stoi kamień odznaczające dawne oddziały leśne z częściowo zatartymi napisami: Herzogl. Sagan, Forst ..., Gladisgorpe (Księstwo Żagań, Las ..., Gorzupia).

Jadąc dalej przed samą Bobrówką (Niemczą) jest droga w prawo, która prowadzi do zbiornika przeciwpożarowego.

Zobaczyć tu możemy Czarny Staw i spuszczone przez bobry dorodne dęby. Obok widoczne fragmenty grodziska wczesnośredniowiecznego, najprawdopodobniej najstarszego w naszym rejonie. Śladowe informacje o grodzisku możemy znaleźć w niemieckich książkach z początku XIX w., później brak jakichkolwiek informacji. Najprawdopodobniej w 1872 r. podczas budowy linii kolejowej Żagań - Bieniów - Jasień grodzisko zostało zniszczone. Piasek miałby posłużyć do budowy nasypu pod tory.

Przez południowo-wschodnią część leśnictwa przepływa Złotnica.


Fragment mapy z 1845 r. na której widać Bobrówkę (Niemczę) a powyżej Schloss Berg (Górę Zamkową) i oznaczony Czarny Staw.

Jeszcze jedna ciekawostka na terenie obecnego Leśnictwa, przy granicy Bieniowa przed wojną miała powstać kopalnia węgla brunatnego.


Mapa konsolidacyjna ziem pod budowę kopalni węgla brunatnego "Księżniczka Violetta" zarejestrowana we Wrocławiu w 1921 r.
Z tej mapy wywnioskować możemy, że na terenie Bieniowa także mogą znajdować się pokłady węgla brunatnego.
 

Leśniczowie Leśnictwa Bieniów

1947 - 1962 r. - Jan Janosz
1963 - 1989 r. - Hieronim Fraszewski
1990 - 2001 r. - Witold Fraszewski
2002 - 2003 r. - Jarosław Wiesion
od 01.01.2004 r. - Grzegorz Staniszewski


Leśnictwo Łukawy

W lasach na terenie Bieniowa a przynależących do Leśnictwa Łukawy, znajdują się Lisiogórki, najwyższy punkt na terenie naszej miejscowości 162,7 m n.p.m. Nieopodal tego wzniesienia znajdowała się jedna z cegielni. W niewielkiej odległości rośnie pomnik przyrody dąb Bartek.
Przez południowo-zachodnią część Bieniowa przepływa Szyszyna, na której znajdowały się 2 zapory, przy których powstały stawy.
 

mk

 
 


Około 1960 r. p. Marta i Jan Janosz, Käthe i Michał Roszak oraz Krysia i Ula


Około 1960 r. - zabawa w Bieniowie, pierwszy z prawej Jan Janosz

     


Hieronim Fraszewski (około 1987 r.)


Witold Fraszewski - 10-lecie Doliny Szyszyny (2012)


Leśniczy Grzegorz Staniszewski na plantacji nasiennej (2021 r.)


 

   
   
     
     
     


 

Podziękowania dla Uli za udostępnienie zdjęć ze swoich archiwów

Strona główna