Jasiennik - zaginiona i zapomniana wieś.

            Jasiennik, łużycka nazwa miejscowości Jesewyn, Jeźyn, niemiecka Jehsen - wieś, następnie kolonia wchodząca w skład majątku Białowice (Billendorf). Miejscowość leżąca na skraju Mokradeł Białowickich, między Białowicami a Biedrzychowicami.
Pierwsza powojenna nazwa miejscowości to Bielnice-Jasień. Na mapie powiatu żarskiego z 1948 r. miejscowość oznaczona jako Jasioń, taką samą nazwę znajdziemy na mapie województwa zielonogórskiego z 1967 r. Na mapie Powiat Żagań z 1959 r., Powiat Żary z 1965 r., Powiat Lubsko z 1971 r. oraz Województwo Zielona Góra z 1978 r. (widnieje nazwa Jasień. Na niektórych późniejszych mapach miejscowość pod nazwą Jasionówka.

Oficjalną nazwę miejscowości nadano dopiero w 1953 r.
W Monitorze Polskim nr 51 ukazało się Zarządzenie nr 62 Prezesa Rady Ministrów  z dnia 9.04.1953 r., w którym Kolonie Jehsen otrzymują nazwę Jasion. Miejscowość określono jako przysiółek.

Jak widać problem z nazewnictwem miejscowości był duży, w archiwum znalazłem też nazwę Jasionna. Nikt już nie pamięta tych nazw. Wśród mieszkańców okolicznych wiosek funkcjonuje nazwa Jasiennik.

Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej od słowa "Jazor", co oznacza "Jezioro". Według przypowieści osadę otaczały 3 jeziora, a mieszkańcy zajmowali się między innymi rybołówstwem.
Około 500 r. p.n.e. w okolicy późniejszego Jehsen znajdowała się osada rybacka, która została zniszczona przez Scytów.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1381 r., gdzie w rejestrze Państwa Stanowego Żary widnieje nazwa Jesewyn, która zajmuje powierzchnię 12 huben flamandzkich. Właścicielem majątku był Frederich von Wedebach.

Pod koniec XVI w miejscowość należy do nowopowstałej Parafii Friedersdorf (Biedrzychowice), później znów wraca do Parafii Billendorf (Białowice)

Wieś całkowicie spłonęła podczas wojny 30-letniej. Po wojnie odkupili wieś Promnitzowie.

W 1895 r. Jehsen liczy 47 osób.

W 1945 r. we wsi jest 13 gospodarstw a zamieszkuje ją około 50 osób.

Po wojnie wieś należała do Parafii Bieniów.
Ksiądz proboszcz Maciej Sieńko nie raz po mszy św. w Białowicach, wracał przez Jasiennik i wstępował do swoich parafian. Wieś opustoszała pod koniec lat 60', budynki rozebrano a cegły podobno wysłano "na odbudowę Warszawy".
Obecnie po wsi praktycznie nie ma śladu, jedyną oznaką że kiedyś istniała tu wieś to stary krzyż, który tu postawiono w latach 50'.

Jasiennik spotkał podobny los jak legendarną wieś Mühlsdorf, która zniknęła w średniowieczu, a znajdowała się niedaleko w odległości ok. 2 km.

Teren jest podmokły i po większych opadach deszczu, trzeba uważać, gdzie się idzie. Miejsce jest obecnie ostoją zwierzyny i ulubionym miejscem myśliwych.
Najkrótsza droga do Jasiennika prowadzi z Białowic, ale  dostać się też tam możemy, jadąc z Biedrzychowic.
Jadąc trasą rowerową (zielonym szlakiem) z Biedrzychowic do Włostowa, po przejechaniu ok. 1 km, znajduje się rozwidlenie dróg, na którym znajduje się kamienny drogowskaz z 1847 r. Z prawej strony jest napis Nissmenau i Chrystianstadt - kierunek Krzystkowice i Włostów, z lewej Jehsen - Jasiennik. Jadąc dalej w lewo, po przejechaniu około pół kilometra znajduje się tu następne rozwidlenie na którym stoi kapliczka.
Droga w prawo prowadzi bezpośrednio do Białowic, w lewo i później prosto - do Jasiennika. Była to najkrótsza droga, teoretycznie po około kilometrze powinniśmy być na miejscu. Droga w tej chwili jest zarośnięta a na dodatek "lasy" zajęły część drogi, sadząc na niej las tak, że  trzeba się przedzierać przez zarośla.
Na mapie powiatu żarskiego z 1948 r. ( w tym czasie Jasioń należał do powiatu żarskiego), oraz województwa zielonogórskiego z 1967 r. zaznaczono dojazd do miejscowości od strony Biedrzychowic. Kiedy "lasy" przejęły drogi? Niestety niewiadomo.

Z tego miejsca jest inna trasa, ale jest początkowo kręta i trzeba nadłożyć drogi. Przed ścianą lasu skręcamy w lewo, droga później poprowadzi nas w prawo, z góry prosto, aż dojdziemy do drogi porzecznej, gdzie skręcamy w prawo.

Łatwiejsza droga, bardziej przejezdna, to jedziemy z Biedrzychowic w kierunku Guzowa, po około 2 km skręcamy w prawo i po następnych 2 km jesteśmy na miejscu. Drogi na razie nie są oznaczone, więc trzeba uważać, aby nie pobłądzić. Jak się nie zna trasy, lepiej samemu się tam nie wybierać.


Monitor Polski nr A-51 pozycja 572 z 1953 r.

Mapa z 1750 r. z miejscowością Jehsen.

Mapa z 1936 r. - kolonia Jehsen.

1946 r. - Wpis do księgi parafialnej Bielnice-Jasień

 Mapa Powiatu Żarskiego z 1948 r. - Jasioń

1959 r. Mapa Powiat Żagań - Jasień

1965 r. - Mapa Powiat Żary - Jasień

1971 r. - Mapa Powiat Lubsko - Jasień

1978 r. - Mapa Województwo Zielona Góra (arkusz 3)

Mapa Województwa Zielonogórskiego z 1967 r. - Jasioń.

Mapa M-33-7-C  - Jasień z 1983 r. - Jasionówka.

Kamienny drogowskaz w prawo Nissmenau
, Christianstadt.

1847 r. w lewo Jehsen.

Rozstaje dróg - na wprost Biedrzychowice.

Kapliczka, na lewo do Jasiennika, na prawo Białowice.

Kapliczka postawiona w 2005 r.

Krzyż w Jasienniku z lat 50'

Niebezpiecznie, koło brzozy odkryta studnia.

Krzyż, w cieniu dęba.

Po gospodarstwach pozostały zarośnięte fundamenty...

... i fragmenty ogrodzenia.

Widok na mokradła.

Ulubione miejsce myśliwych.
   

mk

2014 r.
Ostatnia aktualizacja 25.02.2018 r.

 

 


Strona główna