Spółdzielnia Kółek Rolniczych SKR
Międzykółkowa Baza Maszynowa MBM
Zakład Usług Mechanizacyjnych ZUM

 

                              Spółdzielnia Kółek Rolniczych powstała najprawdopodobniej w 1968 r. z inicjatywy Józefa Chomonta, Hieronima Gontarza, Klemensa Ojcowicza i Klemensa Kliszczaka. Z dokumentacji Gromadzkiej Rady Narodowej w Bieniowie wynika, że 21.10.1968 r. pierwszym prezesem został Alfons Straub. W późniejszym czasie księgową została p. Wilińska.

Głównym zadaniem SKR-ów było zagospodarowanie Państwowego Funduszu Ziemi, rozprowadzanie nawozów sztucznych, wymiana materiału siewnego.                 
Siedzibą Kółka był budynek przy ul. Dolnej 23 (obecnie mieszkania prywatne). Gdy zapotrzebowanie na usługi SKR zaczęło wzrastać wybudowano nową bazę koło cmentarza komunalnego.

Na nowej bazie powstał centralny magazyn części rolniczych dla całej gminy oraz utworzono zakładu usług mechanicznych. Ponieważ SKR otrzymywał duże dotacje, usługi dla rolników były dość tanie i rolnicy często z tych usług korzystali. Niestety w czasie spiętrzenia prac rolnych, np. w czasie żniw niejednokrotnie dochodziło do napiętych sytuacji między rolnikami.

Sytuacja Kółka Rolniczego zmieniła się z końcem 1972 r., gdy zlikwidowano Gromadzką Radę Narodową w Bieniowie.

MBM samodzielnie funkcjonowało do 30.09.1975 r. Sytuacja zmieniła się z dniem 1.10.1975 r. kiedy Bieniów zaczął podlegać nowo powstałej SKR w Żarach.

Od 1975 r. szefem SKR zostaje Zofia Bundzylak, która była pierwszą i chyba jedyną kobietą kierownikiem bazy w województwie.

Około 1976 r. "Kółko" w Bieniowie stało się filią Zakładu Usług Mechanizacyjnych w Złotniku.

W 1977 r. Kółko Rolnicze w Bieniowie liczyło 85 rolników (w tym 40 członkiń KGW). Wieś liczy 106 gospodarstw. Powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwach indywidualnych to 629 ha w tym 442 ha ziemi rolnej.

W sprawozdaniu Kółka Rolniczego za 1979 r. znajdujemy informację, że wieś Bieniów liczy 98 gospodarstw powyżej 0,5 ha. Powierzchnia użytków rolnych wynosi 652 ha w tym 98 ha Państwowego Funduszu Ziemi. W tym roku przekazano na Skarb Państwa 5 gospodarstw o powierzchni 31 ha w zamian za rentę.

Struktura gospodarstw na dzień 01.01.1980 r.

Od

Do Ilość gospodarstw
0,5 ha 2 ha 20
2 ha 3 ha 12
3 ha 5 ha 10
5 ha 7 ha 16
7 ha 10 ha 36
powyżej 10 ha 4

W 1980 r. wyszła propozycja likwidacji bazy w Bieniowie i przeniesienie jej do Złotnika. Dzięki zdecydowanemu sprzeciwowi rolników nie tylko wycofano się z projektu przeniesienia bazy do Złotnika, ale rolnicy wystąpili z wnioskiem o uniezależnienie się od ZUM Złotnik i przegłosowali uchwałę o powstaniu ZUM Bieniów.

W latach 80' w SKR pracowało około 25 osób. W 1983 r. na stanie ZUM-u Bieniów było: 3 kombajny typu Bizon, 10 ciągników, 9 przyczep rolniczych, 3 snopowiązałki, 3 prasy do zbioru słomy.

Aby zwiększyć zyski powstała brygada remontowo-budowlana, remontowano drogi dla nadleśnictwa Lubsko i Krzystkowice oraz świadczono inne usługi dla mieszkańców.

Kierownicy: Alfons Straub, Biskowski Antoni, Klemens Ojcowicz, Bury Stanisław, Gerard Jankiewicz, Czesław Feledyn, Zofia Bundzylak.

Zatrudnieni byli między innymi: Mieczysław Żurek, Stanisław Domaradzki, Kazimierz Rybak, Marek Kmiecik, Aleksander Jabłoński, Józef Rozkrut, Bolesław Kuros, Józef Kozaczyński oraz wielu innych.

Z czasem rolnicy dorabiali się swojego sprzętu a dotacje dla kółka zmalały, usługi zdrożały, a co za tym idzie pobyt zmalał.

W latach 90' nadszedł czas likwidacji zakładu, część pracowników przeszła na emeryturę, niektórzy znaleźli sobie inną pracę, a reszta przeszła do ZUM Złotnik, gdzie zabrano sprzęt rolniczy.

Prezesi Kółka Rolniczego po 1976 r.; Klemens Ojcowicz, Marian Buczyński, Kliszczak Klemens, Standowicz Marian

 

mk

 


Strona główna