11 listopada 2012r. - w 94 rocznicę "Dnia Niepodległości", w świetlicy wiejskiej w Bieniowie, odbył się Pierwszy Festiwal Pieśni Patriotycznej.

Obchody Dnia Niepodległości, rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny, na którą przybyli nasi strażacy z pocztem sztandarowym. Po zakończeniu mszy, złożono wieńce i znicze pod pomnikiem, oraz odmówiono krótką modlitwę za poległych, na różnych frontach w obronie ojczyzny.

Festiwal rozpoczął się o godzinie 13, po krótkich przemówieniach pana Sołtysa i Wójta Gminy Żary, oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieniowie.
Na scenie ze swoim programem artystycznym wystąpiła schola, oraz młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Bieniowie.
W festiwalu wzięło udział 12 zespołów z powiatu żarskiego, a każdy z zespołów wykonał po 3 pieśni patriotyczne.
Usłyszeliśmy między innymi: "Przybyli Ułani", "Piechota", "Hej, hej ułani", "Szli na zachód osadnicy", "Na barykady", "Rozkwitały pąki białych róż", "Legiony", "Wojenko, wojenko", "Rozszumiały się wierzby płaczące", "Myśmy są wojsko", "Serce w plecaku" i wiele innych.
Nad programem czuwali ks. Proboszcz Parafii p/w NPNMP w Bieniowie oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia, Gminy Żary.
W festiwalu udział wzięli: "Złoty Kłos" z Marszowa, "Bieniowianki" z Bieniowa, "Margaretki" z  Przewozu, "Wesoła Gromada" z Mirostowic Górnych, "Karolinki" z Grabika, "Wicinianki" z Wiciny,  "Jarzębina" z Sieniawy Żarskiej, "Rodzina Muzykująca" z Łukaw,  "Szyszynianki" z Biedrzychowic,  "Jutrzenka" z Olbrachtowa,  "Łazowianki" z Łaz, oraz "Wrzos" z Mirostowic Dolnych.   
Wszystkie zespoły, które wzięły udział w festiwalu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Po części oficjalnej, na scenie mógł wystąpić każdy i zaprezentować swój program.

Festiwal miał na celu kultywowanie tradycji narodowej, ukazanie bogactwa artystycznego i patriotyzmu zespołów śpiewaczych w naszym rejonie, oraz przekazanie tych wartości młodszemu pokoleniu. Organizatorzy pragną, aby taka forma świętowania "Dnia Niepodległości", stała się tradycją w naszej Gminie.
Organizator festiwalu to Gminna Biblioteka Publiczna oraz Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Sołecka, Stowarzyszenie "Razem" i ks. Proboszcz.

 

mk

 

foto: mk

 Strona główna