Operacja
Dolnośląska Po sforsowaniu Wisły i Odry
wojska 1 Frontu Ukraińskiego prą na zachód, aby uniemożliwić wojskom niemieckim zorganizowanie
obrony.
Na drodze stanęła kolejna rzeka - Bóbr. Bitwa o Bieniów uważana jest przez
sztabowców 4 Armii Pancernej za najważniejszą bitwą między Bobrem a
Nysą. Jeszcze do 2007 r. linia kolejowa nr 275 Wrocław Muchobór - Bieniów oraz odcinek linii nr 370 Bieniów - Nowogród Bobrzański należały do linii strategicznych mających znaczenie państwowe. (Dziennik Ustaw Nr 273 poz. 2704 z dnia 7 grudnia 2004)
W tym czasie w Benau z niedowierzaniem
przyjęto wiadomość, że Rosjanie zdobyli most w Gorzupi Dolnej.
Mieszkańcy nie spodziewali się, takiego obrotu sprawy i nie byli
przygotowani do ewakuacji.
12 lutego 1945 r. - 6 Korpus
Zmechanizowany Gwardii powiększył przyczółek w rejonie Gorzupi, a 10
Korpus Pancerny rozpoczął forsowanie Bobru w rejonie Gryżyc.
Przyczółek zwiększył się do 8
km szerokości i 4 km głębokości.
Benau Obersdorf znalazł się pod ostrzałem radzieckiej artylerii. Sytuacja mieszkańców stała się napięta, około 13.00 nadszedł rozkaz natychmiastowej ewakuacji. Miejscem ewakuacji miał być Spremberg, miejscowość po zachodniej stronie Nysy. Dla większości mieszkańców było za późno. Stacja kolejowa była nieczynna, personel wcześniej opuścił miejscowość. Na Zachód uciekali ci, co mieli swój transport.
Około godziny 18.00 wojska drugiego i trzeciego batalionu 49 Brygady Zmechanizowanej (6 Korpus Zmechanizowany) oraz artylerii zajęły skraj lasu około 1 km od południowo-wschodniej części zabudowań Bieniowa. W ciągu 2 godzin wojska radzieckie odparły 3 kontrataki Niemców, którzy napierali z siłą do batalionu piechoty przy wsparciu do 10 transporterów opancerzonych. Około 22.00 112 Dywizja Piechoty wyszła w rejon Gorzupi Górnej, Miodnicy i 2 batalionami oczyszczała las od przeciwnika w rejonie Bobrówki.
Około 3.00 trzeci batalion 17 Brygady
Zmechanizowanej, który znajdował się 1 km na północ od Bieniowa,
został zaatakowany przez oddziały niemieckie, które nadeszły od
strony Włostowa. Po blisko 2-godzinnej walce Rosjanie, aby uniknąć
okrążenia, wycofali się na wschód Bieniowa, gdzie około 5.00 na
skraju lasu spotkali się z 3 Gwardyjską Brygadą Artylerii. Do 7.00 przeprawiają się 127 Pułk Czołgów i podąża w kierunku Bieniowa. O 13.00 rozkazem dowódcy 4 Armii Pancernej
6 Korpus Zmechanizowany uderza na Bieniów i dalej na Lubsko a 10
Korpus Pancerny na Żary.
W Bieniowie pozostały też oddziały 3 Gwardyjskiej
Brygady Lekkiej Artylerii. Obronę linii Naumburg - Benau
pozostawiono 167 gwardyjskiemu pułkowi lekkiej artylerii, a linia Naumburg - Oberstdorf (Nowogród - Bieniów Górny)
broniona była przez 200
gwardyjski pułk lekkiej artylerii. Gdy radziecka 4 Armia Pancerna przekroczyła Bóbr, rzekę także przekroczył nadchodzący z Nowej Soli niemiecki XXIV Korpus Pancerny generała Nehringa i wraz z brygadą policyjną "Wirth", oraz 243 ochronnym batalionem zajął 13 lutego wieczorem położenie na północ od Bieniowa. Bój rozgorzał na nowo. Artyleria niemiecka metodycznie ostrzeliwuje pozycje radzieckie, a lotnictwo prowadzi rozpoznanie i ostrzeliwuje i bombarduje przeprawę i pozycje przeciwnika.
14 lutego 1945 r. W godzinach porannych
radziecki 6 Korpus Zmechanizowany pod dowództwem Wasyla Orłowa
wkroczył do Lubska, po opanowaniu miasta skierował się w kierunku Nysy Łużyckiej na
południe od Gubina. Około 11.00, 337 Gwardyjski Pułk Piechoty (121 DP) zajął pozycję w
Bieniowie, a
340 Gwardyjski Pułk Piechoty ruszył na Jasień. 172 Dywizja Piechoty z 2 pułkami uderza na
Dobruszów Mały i Białowice oraz walczy na północno-wschodniej rubieży Bieniowa. Około 18.00, 3 czołgi 126 Pułku Czołgów połączyły się z batalionem 93 Brygady Czołgów i wraz z desantem 3 batalionu 17 Brygady Zmechanizowanej prowadzą bój w rejonie Bieniowa i Surowej.
O 19.30 Niemcy siłą do batalionu piechoty z 10 czołgami i 12 transporterami zajmują Włostów, a około 21.00 uderzają na Bieniów. W tym samym czasie Niemcy
uderzają z południa i południowego-wschodu na Żary. Wojska 4 Armii Pancernej znajdowały się nad Nysą a 13 Armia Ogólnowojskowa pozostała daleko w tyle na wschodnim brzegu Bobru. Wytworzyła się luka, która została dostrzeżona przez armię niemiecką. 4 Niemiecka Armia Pancerna
pod dowództwem Fritza-Huberta Gräsera jeszcze 14 lutego podjęła
plan całkowitego odcięcia radzieckich sił i zlikwidowania
przyczółku na Bobrze.
Jednostki radzieckie w Bieniowie znalazły się w potrzasku. Oddziały niemieckie wspierane były przez Luftwaffe, które nieustannie bombardowało przeprawę wojsk radzieckich na Bobrze oraz pozycje wojsk nieprzyjaciela. Wieczorem walczące w Bieniowie oddziały
102 Korpusu Piechoty wzmocniła 17 Brygada Zmechanizowana 6 Korpusu
Zmechanizowanego, która powtórnie przeprawia się przez Bóbr.
Oddziały
zajmują rubież: Północno-wschodnia część Bieniowa - Gorzupia i
odpierają ataki wojsk niemieckich z rejonu Krzystkowic. Z pomocą
nadchodzi 93 Brygada Pancerna.
Walki trwały przez noc.
Raport za dzień 14.02.1945 r. skierowany do Moskwy przez Sztab 1 Frontu Ukraińskiego:
"... Najwyższy Głównodowodzący Marszałek
Związku Radzieckiego towarzysz Stalin Przeciwnik... w drugiej połowie dnia (14.02.1945 r.) siłami 2 pułków piechoty z 30-35 czołgami i działami samobieżnymi podjął jednoczesne uderzenie z rejonów Christianstadt (Krzystkowice) i południowo-wschodniego Sorau w ogólnym kierunku na Benau mającym na celu ocięcie naszych wojsk od przeprawy przez Bóbr..." - tłumaczenie własne. Czwartek, 15 lutego. Niemcy kontynuują kontratak. W Bieniowie broni się: 93 Samodzielna Brygada Pancerna, 17 Brygada Zmechanizowana, 22 Brygada Artylerii Pancernej. O 7.00 - 172 Dywizja Piechoty wszystkimi siłami uderza na Włostów. O 8.00 Niemcy siłą około 600 żołnierzy, 6 czołgów, 4 dział samobieżnych, 7 transporterów i wsparciu artylerii i moździerzy uderzyli wzdłuż szosy z kierunku Włostowa i kontynuują atak na centrum Bieniowa.
0 9.00 od wschodu atakuje 3
batalion 17 Brygady Zmechanizowanej ze wsparciem 3 czołgów T 34,
wojska zostały wyparte i około 17 zajmują obronę na wschodnim skraju
Bieniowa. 11.00 - Niemcy kontratakują w kierunku na Dobruszów Mały z siłą batalionu piechoty i wsparciem 5 transporterów. Z Dąbrowca w kierunku na południowy-zachód uderza batalion piechoty przy wsparciu 10 transporterów, a w tym czasie z Bieniowa na zachód atakuje batalion piechoty przy wsparciu 5 czołgów i 10 transporterów opancerzonych. 337 Gwardyjski Pułk Piechoty broni się w okolicy kościoła, około 13.00 przybywa z pomocą 1 batalion, który znajdował się w Żarach. Pułk w ciągu dnia odbija do 12 kontrataków z trzech stron, w końcu pod naporem przeciwnika wycofuje się na zachodni skraj Bieniowa, gdzie prowadził obronę w okrążeniu. W tym czasie 340 GPP broni się w okolicy Białkowa, a 342 GPP w okolicy Jasienia. Cała 121 Dywizja, wraz ze sztabem Dywizji, który znajdował się w Biedrzychowicach, zostaje odcięta od reszty 13 Armii. Odcięty zostaje także 1 batalion 338 Pułku Piechoty z 172 Dywizji Piechoty, który znajdował się w Białowicach.
W okrążeniu znalazł się
też sztab 4 Armii Pancernej.
Według relacji świadków z południa od przejazdu kolejowego Rosjanie kontratakują siłą 6 czołgów z południa w kierunku centrum. Położenie Niemców stało się krytyczne, około 16.00 z pomocą nadleciały niemieckie samoloty i spaliły 3 czołgi, 2 czołgi zostały zniszczone przez żołnierzy, a ostatni uszkodzony wycofał się w kierunku ul. Dolnej. Po zajęciu centrum Bieniowa Niemcy zabezpieczają drogę Bieniów - Żary i zostawiają w tym miejscu 10 czołgów wraz z piechotą i dodatkowo na przedpolu Złotnika (na wysokości 130.7) wystawiają zasłonę z ciężkich karabinów maszynowych. Około 17.30 Niemcy od zachodu zaatakowali Biedrzychowice, gdzie znajdował się sztab 121 Dywizji Piechoty. Na pomoc ruszyło z Bieniowa 5 czołgów i kompania ochrony z licznej obstawy dowódcy 4 Armii Pancernej generała-pułkownika Leluszenki. Kontratak został odparty. Od południa atakują oddziały 20 Dywizji Grenadierów Pancernych, 76 Pułku Grenadierów oraz 500 Batalionu Saperów. Według Rosjan to 2 pułki piechoty przy wsparciu 20 czołgów. Niemcy obchodzą Żary od wschodu i uderzają przez Lubomyśl i Złotnik w stronę Bieniowa. Chcą obejść Bieniów od wschodu i zaatakować Rosjan od tyłu. Zatrzymani zostają jednak w Złotniku, gdzie broni się 2007 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej. Ataki nie dają zadawalających rezultatów, dodatkowo na tyłach atakujących Niemców słychać było odgłosy walki 63 Brygady Pancernej. Oddziały niemieckie wycofują się na południe.
W tym samym czasie wojska
radzieckie (49 Brygada Zmechanizowana) zdobywają przyczółek na Nysie
Łużyckiej w okolicach Gross Gastrose,
na południe od Gubina. Zgodnie z rozkazami Koniewa Leluszenko uzyskał zgodę na wycofanie części wojsk znad Nysy, a Puchow miał wprowadzić do boju 27 Korpus Piechoty. Dodatkowo dowódca 3 Armii otrzymał rozkaz przyśpieszenia działań na swoim skrzydle i sforsowania Bobru. Około 19.00 na zachodni brzeg Bobru przeprawia się 147 DP (102 KP). 27 Korpus Piechoty przeprawia się na zachodni brzeg Bobru w rejonie Gryżyc. 280 Dywizja Piechoty kieruje się w rejon Bieniowa.
Z "Dziennika Bojowego 4 Armii Pancernej" za dzień 15.02.1945 r.: "... Przeciwnik policyjną brygadą Wirth" uzbrojoną głównie w pancerfausty, przy wsparciu 20 czołgów, 10 transporterów opancerzonych i artylerii z rana 15.02.1945 r. przeszedł w ofensywę z rejonu Christianstadt (Krzystkowic) na południe. Jednocześnie siłą do 2 pułków piechoty przy wsparciu 20 czołgów, część bojowej grupy "Zimmermann" z rejonu lasu 2 km od południowo-wschodniego Sorau przeszedł w ofensywę w kierunku na Waltersdorf, Benau w celu przejęcia przeprawy na rzece Bóbr i odcięcia części armii znajdującej się nad Nysą..."- tłumaczenie własne.
16 lutego 1945 r. Z rejonu Gubina nadchodzi 1 Karną
Brygadę SS „Dirlewanger" (okryta złą sławą i szczególnym
okrucieństwem w tłumieniu powstania warszawskiego), która po
zdobyciu Lubska wspólnie z jednostkami
25 Dywizji Pancernej uderzają na Bieniów. Do boju włącza się 27 Korpus
Piechoty w składzie 280 i 6 Gwardyjska Dywizja Piechoty, 2 Haubiczna
Brygada Artylerii, 16 Brygada Moździerzy Ciężkich, 19 Gwardyjska
Brygada Moździerzy, 493 Pułk Artylerii Przeciwpancernej i 1/323 Pułk
Moździerzy Artylerii Rakietowej. Pierwszy batalion 93 Brygady
Pancernej wraz z częścią 1035 Pułku 280 Dywizji Piechoty atakuje ze
wschodu, wzdłuż drogi w kierunku centrum. W tym czasie 17 Brygada Zmechanizowana (6 Korpus Zmechanizowany) wiedzie bój na wschodnim skraju Bieniowa. 172 Dywizja Piechoty (102 KP) wiedzie bój na rubieży Dobruszów Mały - Dąbrowiec - Włostów. Do boju wkracza 147 Dywizja Piechoty i uderza swoimi pułkami. 15 PP walczy w lesie w okolicy skrzyżowania dróg Włostów - Gorzupia, na jego lewym skrzydle walczy 640 PP, a 600 PP bronił się na północno-wschodnim i wschodnim skraju Bieniowa. Z powodu roztopów i ukrytych po domach "faustników" ("faustnik" - żołnierz niemiecki wyposażony w pancerfaust - granatnik przeciwpancerny), Rosjanie nie mogli rozwinąć ataku, czołgi musiały poruszać się po drodze około 100 metrów za piechotą. Niemcy bronią każdy dom,
każdy kamienny budynek. Rosjanom udaje się zdobyć budynek dopiero
wtedy, gdy został ostrzelany z dział czołgów, artylerii lub
moździerzy i dopiero gdy budynek był częściowo zburzony i się palił,
z piwnic wychodzili żołnierze karnego batalionu.
Na zachodnim krańcu Bieniowa
broni się okrążony 337 Pułk 121 Dywizji Piechoty (102 KP) i próbuje
atakować w kierunku na wschód, w kierunku Bobru.
O godzinie 11:30 wysyła szyfrogram: "...Командиру 10 ТК для срочной передачи командиру 6 МК. Командиру 6 МК оставить прикрытие на р. Нейсе и 112-й СД в районе Зоммерфельд, и главными силами немедленно нанести удар через Зоммерфельд, Гассен на Бенау навстречу 93 ОТБР..." "... Dowódcy 10 K. Panc. dla pilnego przekazania dowódcy 6 K. Zmech. Dowódca 6 Korpusu Zmechanizowanemu pozostawić zabezpieczenie na rzece Nysie i z 112 Dywizją Piechoty w rejonie Sommerfeld, z głównymi siłami natychmiast uderzyć przez Lubsko, Jasień na Bieniów naprzeciw 93 Obwodowej Samodzielnej Brygady Czołgów..." - tłumaczenie własne. O godzinie 15:20 oddział 6 Korpusu
Zmechanizowanego wyrusza w stronę Bieniowa. W tym czasie 6 Dywizja Piechoty Gwardii 27 Korpusu wraz z 63 Brygadą
Pancerną przerwała
pierścień okrążenia Niemców w rejonie Żar i odblokowuje broniącą się
w mieście 61 Brygadę Pancerną. Raport za dzień 16.02.1945
r.: ...atak siłami do 30 czołgów z piechotą z kierunku Christianstadt wyszedł w rejon Benau i w ciągu dnia kontynuował atak w kierunku południowym, próbując zjednoczyć się z grupą pancerną liczącą 20 czołgów z piechotą, atakujących z rejonu Marsdorf (Marszów)..." - tłumaczenie własne.
Około 10.00 na zachodni kraniec Bieniowa gdzie znajdowała się 337 Gwardyjska Dywizja Piechoty oraz na Biedrzychowice gdzie mieścił się sztab dywizji, ze wszystkich stron atakują Niemcy siłą 2 pułków piechoty przy wsparciu 22 pojazdów pancernych. Ciężkie walki trwają przez noc. Na pomoc rusza ochrona dowódcy 4 Armii Pancernej. Niemcy zostają odparci. Na wschodzie w ciągu dnia 1 batalion 93 Brygady Pancernej wraz 1035 Pułkiem (280 Dywizja Piechoty) zdobywa piąty dom w Bieniowie Górnym, 2 batalion atakujący z 1033 Pułkiem od południowego-zachodu zajmują pozycję wzdłuż torów kolejowych i cegielni naprzeciwko stacji kolejowej. 3 batalion atakujący 8 czołgami od południa dotarł do skrzyżowania dróg w centrum Bieniowa i zajął pozycję koło kościoła. Radzieckie ataki na Bieniów i Złotnik są rozbijane przez jednostki SS „Dirlewanger" i 25 Dywizję Pancerną. Broniącemu się w okrążeniu 337 GPP zaczyna brakować amunicji. Nocą Rosjanie na samolotach PO-2 ("Kukuruźnik") dostarczają broniącym się amunicję, granaty i żywność. W drodze powrotnej samoloty zabierają ciężko rannych. Sytuacja staje się dramatyczna. Dowódca 4 Armii Pancernej prosi dowództwo frontu o odwołanie znad Nysy wszystkich swoich jednostek. O godzinie 23:15 generał Leluschenko
wysyła raport do sztabu frontu: "...В связи с тем, что в течение
двух дней войска 13 А не продвинулись вперед, прошу разрешения
повернуть все части армии, находящиеся на р. Нейсе с целью нанесения
общего удара на Зорау, Бенау и разгрома Бенаусской группировки
противника совместно с частями 13 А. В дальнейшем совместно с 13 А
вновь выдвинуться к реке Нейсе...",
Marszałek Koniew nie wyraża na to zgody. Sztab 147 Dywizji w południowo-wschodniej części Bieniowa.
Z "Dziennika Bojowego 4 Armii Pancernej":
" ...17.02.1945 r... z zachodniej części
Benau, zagajników południowego Benau i z lasów na wschód od Sorau
przeciwnik w ciągu dnia i nocy wielokrotnie kontratakował siłami
5-10 czołgów i dział samobieżnych wraz z piechotą na wschód i
północ. Wszystkie ataki przeciwnika siłami Armii były odbite. "...podczas nocnych ataków wroga w Benau Niemcy metodycznie używali rakietnic oświetlających, a jeśli wykryli ruch przeciwnika, otwierali potężny ogień ze wszystkich rodzajów broni znajdujących się w tym miejscu. Ponadto w nocy Niemcy systematycznie ostrzeliwali przypuszczalne miejsca koncentracji wroga i wzdłuż dróg..." - z "Raportu bojowego 93 Brygady Pancernej" - tłumaczenie własne.
Rosjanie bronią się na wysokości linii
kolejowej Krzystkowice - Bieniów.
Niemcy kontratakują, z centrum wyparli 3 batalion 93 Brygady, który
musiał wycofać się na południe w kierunku Lisiogórek, a następnie
do Surowej. Następnie uderzają na wschód Bieniowa, gdzie odbijają zdobyte wcześniej domy,
niszczą 3 czołgi 1 batalionu 93 Brygady Pancernej i rozpraszają
oddziały 1035 Pułku (280 DP).
Od rana Niemcy atakują zachodni kraniec
Biedrzychowic. Sytuacja staje się dramatyczna. O 13.00 dowódca 121 Dywizji odwołuje z Białkowa 340 Dywizję i rozkazuje jej
uderzyć na Biedrzychowice. Po forsownym marszu Rosjanie uderzają na
tyły niespodziewających się takiego manewru Niemców. Sztab Dywizji zostaje odblokowany.
280 DP (27 KP) prowadzi bój wraz 17 i 93 Brygadą
Zmechanizowaną. Prawe skrzydło 280 Dywizji na wschodnim skraju Bieniowa
oraz na wysokości cegielni w południowej części Bieniowa, centrum w
rejonie punktu 130,7 na polu między Złotnikiem a Bieniowem, lewe
skrzydło w Lubomyślu. Wieczorem wojska 6 Korpusu Zmechanizowanego w zestawie 13 Pułku Czołgów Ciężkich z 416 Pułkiem Piechoty, z czołgami 127 Pułku Czołgów z 49 Brygady Zmechanizowanej oraz 61 Brygadą Pancerną, 359 baterią artylerii oraz kompanią saperów osiągnęły zachodni skraj Bieniowa. Czołgi zostały wzmocnione przez 2 baterie SU 57 z 22 Samobieżnej Brygady Artylerii.
Z "Dziennika Bojowego 4 Armii Pancernej": "... 18.02.1945 r... W rejonie na południe od Christianstadt i północ od Sorau część policyjnej Brygady "Wirth", 105 pułk piechoty 72 Dywizji Piechoty, 4 ochronny, 23 szkolny, 47 i 49 batalion folkszturmu, 3 batalion niszczycieli czołgów i 5 różnych grup bojowych, przy wsparciu 35-40 czołgów i dział samobieżnych, z transporterami opancerzonymi stawiała zacięty opór wobec działań naszych jednostek i do 19.00 prowadził bój w rejonach: Benau, las południowo-zachodniego Benau, zachodnia część Waltersdorf i w lasach wschodniego Sorau..." - tłumaczenie własne. "... 18.02.1945 r. według zeznań więźniów i dokumentów poległych żołnierzy w Benau bronił się 66 forteczny batalion karabinów maszynowych, 2 szturmowy pułk SS Brygady "Dirlewanger", 222 szkolny batalion grenadierów, prawdopodobnie 8 pułk piechoty 2 Dywizji Piechoty..." - z "Działań bojowych 17 Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej" - tłumaczenia własne.
Atak na Bieniów nastąpił około północy po
ostrzale artyleryjskim na wschodnią część Bieniowa. Oddziały 6
Korpusu Zmechanizowanego w składzie 13 Pułku Czołgów Ciężkich, 2
bataliony 49 Brygady Zmechanizowanej z czołgami 127 Pułku Czołgów
oraz 416 Pułk Piechoty (112 Dywizja Piechoty) atakuj wzdłuż drogi ze
wschodu w kierunku centrum. O 2.30 oddziały zajmują 6 domów na
dolnym Bieniowie, które na swoją kwaterę zajmują sztaby
poszczególnych oddziałów. Nieprzyjaciel stawiał silny opór,
rozpoczęła się walka o każdy dom. W tym czasie w ciemnościach od
pancerfausta spłonął jeden czołg ciężki IS-2. 13 Pułk Czołgów
Ciężkich wstrzymał atak, do przodu rusza 416 Pułk. Około 3.00 61 Brygada Pancerna uderza z
południowego zachodu na centrum Bieniowa, 2 batalion czołgów zajmuje
pozycje w okolicy kościoła, 1 batalion zajmuje miejsce około 300
metrów na zachód od kościoła.
63 Brygada Pancerna wraz z 6 Dywizją Piechoty i częścią sił
22 Samobieżną Brygadą Artylerii po silnym ostrzale artyleryjskim o
7.50 przystąpiły do likwidacji oddziałów niemieckich na wschód od
Żar na linii Żary - Olszyniec. Niemcy stawili silny opór i około
9.00 sami przystąpili do kontrataku z siłą do pułku piechoty przy
wsparciu czołgów i wozów pancernych. Niemcy idą na pomoc, jak to
określili Rosjanie Garnizonowi Benau, chcieli uderzyć od tyłu na
atakujących Rosjan. Wywiązał się bój, który trwał około 2 godzin.
Niemcy przebili się i ruszyli na Bieniów, ale przybyli na miejsce z
dużym opóźnieniem, gdy losy bitwy były praktycznie przesądzone. W tym samym czasie z południowego zachodu na zachodni skraj Bieniowa w rejon położenia sztabu 6 Korpusu Zmechanizowanego i 61 Brygady Pancernej uderzyli Niemcy z siłą do batalionu piechoty. Wywiązała się walka wręcz, w której brali udział też oficerowie sztabu. Na pomoc przychodzi bateria 359 pułku przeciwlotniczego. Około 18.00 - 19.00 centrum Bieniowa zostaje zdobyte. Pod naporem wojsk radzieckich oddziały niemieckie wycofują się około 500 metrów na północ, gdzie zostają ostrzelane przez lotnictwo radzieckie.
Na wschodzie linia obrony Niemców znajduje się na
linii kolejowej Dąbrowiec - Bieniów. Około 9.00 -10.00 przy wsparciu
artylerii i lotnictwa do
boju ruszają Rosjanie. 172 Dywizja uderza w kierunku Dąbrowiec -
Włostów, 640 Pułk Piechoty (147 Dywizja Piechoty) wraz z 514 Pułkiem
(172 Dywizja Piechoty) w kierunku: Północna część Bieniowa - Włostów,
600 Pułk północna część Bieniowa,1035 Pułk Piechoty (280 Dywizja Piechoty)
centrum i południowa część Bieniowa. Z północnego wschodu atakuje 17
Brygada Zmechanizowana z 126 Pułkiem Czołgów a od południowego
wschodu 93 Samodzielna Brygada Czołgów oraz 22 Samobieżna Brygada
Artylerii. Atak nie jest zadowalający,
w trybie pilnym zostaje ściągnięty 15 pułk Piechoty (147 Dywizja
Piechoty), który do tej pory walczył w okolicach Włostowa. 15 Pułk
wchodzi do walki około 11.00 i prowadzi swój bój wzdłuż
drogi w kierunku centrum.
"... Toczyły się zacięte walki o zdobycie Benau, które we wschodniej części Benau często przeradzały się w walkę wręcz w budynkach i piwnicach, w wyniku których obie strony poniosły znaczne straty..." - fragment "Raportu Bojowego " 93 Samodzielnej Brygady Pancernej -tłumaczenie własne.
"... Walka o Benau była
bardzo zacięta. Wróg tkwił w ceglanych budynkach i piwnicach,
połączonych transzejami. Zaminował drogi i barykady. Niemcy bronili
się zaciekle. Musiano użyć bezpośredniego ognia całej artylerii, aby
wzmocnić osłabioną w bojach 280 Dywizję, podporządkowano jej
armijny batalion inżynieryjno-saperski i 128 pułk moździerzy.
Artylerzyści zniszczyli budynki z kamienia i znajdujące się w nich
punkty ogniowe wroga. Współdziałając z nimi, moździerze niszczył
siły wroga w okopach, za domami i w ogrodach.
Po opanowaniu Bieniowa 93 Brygada Pancerna
otrzymała rozkaz oczyszczenia lasów południowo-zachodniego Bieniowa
w kierunku 63 Brygady Pancernej nadchodzącej z Żar.
Brygada „Dirlenwanger" odeszła bezpośrednio do
Gubina gdzie trwały już walki o zdobycie miasta.
Z "Dziennika Bojowego 4 Armii Pancernej": "...
W rejonie Christianstadt, Sorau jednostki Brygady SS Dirlewanger,
ostatki 72 Dywizji Piechoty, 20 Dywizji Grenadierów Pancernych, 4
ochronnym i 23 szkolnym batalionem, 3 batalionem niszczycieli
czołgów, w łącznej sile do 30 czołgów ogniem i kontratakami stawiały
zacięty opór wobec naszej armii. 20 lutego 1945 r. Od rana pułki piechoty przeczesują miejscowość i lasy na północ od Bieniowa. 600 PP o godzinie 10.00 zajął Włostów, o 11.30 pułk skierował się w kierunku Lubska, a jego miejsce zajął 640 PP.
W Bieniowie znajduje się 39 Brygada Artylerii,
która wraz z 169 gwardyjskim haubicznym pułkiem i dywizjonem 98
Haubicznej Brygady Artylerii Ciężkiej zabezpiecza miejscowość przed kontratakami czołgów, i tak:
17 Brygada Zmechanizowana o godzinie 16.00
wyrusza z rejonu Bieniowa w kierunku Nysy.
Rozbicie głównych sił niemieckiej 4 Armii
Pancernej Grupy Armii „Środek" otworzyło drogę radzieckiej 13 Armii.
W walkach o Bieniów Niemcy ponieśli duże straty.
Według raportu przekazanego do Sztaby Generalnego przez sztab 1
Frontu Ukraińskiego
zniszczono 32 czołgi i ponad 1000 żołnierzy i oficerów
nieprzyjaciela.
Dowódca I Frontu Ukraińskiego Iwan Koniew tak
pisze w swoich wspomnieniach:
"...obaj dowódcy armii, zarówno Puchow, jak i Leluszenko, nie
ukrywali prawdy w obawie przed przykrościami z "góry", nie usiłowali
działać cichaczem... Dzięki temu natychmiast zastosowaliśmy dostępne
nam środki, m.in. na szeroką skalę wykorzystaliśmy lotnictwo. Pogoda
poprawiła się i nasi lotnicy wykonali zmasowane uderzenie na wojska
nieprzyjaciela..." A to kilka informacji z Dzienników Bojowych 2 Armii Lotniczej: 15.02.1945 r. - "... 2 Myśliwski Korpus Lotniczy pod dowództwem kapitana Zajcewa w godzinach 15.25 - 16.25 osłaniał wojsko (13 Armię) w rejonie Bieniowa. Na wysokości 1200 m. grupa napotkała 12 Junkersów JU-87 pod osłoną 6 Focke-Wulfów FW-190, z którymi zawiązali bój. W rezultacie boju grupa strąciła 1 FE-190 i 3 JU-87. 2 JU-87 strącił kapitan Zajcew..." 16.02.1945 r. - " 2 Gwardyjski Korpus Szturmowy przeprowadził 2 powietrzne walki z udziałem 8 samolotów myśliwskich ŁA-5, ze strony przeciwnika 8 Focke-Wulfów FW-190. W rezultacie boju strącono 3 FW-190. Samoloty strącili kapitan Popkow, lejtnant Masterkowi i lejtnant Pczełkin. Samoloty spadły w rejonie Benau..." 19.02.1945 r. "...15.05-15.25 grupa 5 Iłów IŁ-2 pod dowództwem starszego lejtnanta Grigoriewa pod osłoną 6 Jaków-1 z wysokości 500 m do 50 m przeprowadziła 56 ataków na 2 baterie, do 5 czołgów i do batalionu piechoty, w lesie zachodniego Bieniowa i 1 km na północ od miejscowości. W rezultacie zniszczono 2 czołgi, 3 działa, 2 moździerze i do 20 żołnierzy...." "... 16.07-16.20 grupa 8 IŁ-2, dowódca starszy lejtnant Krajew pod osłoną 6 Jaków-1 z wysokości 600 m do 50 m atakowała do 10 czołgów i dział samobieżnych , do pułku piechoty w rejonie Benau. Przeprowadzono 48 ataków, w rezultacie zniszczono 2 czołgi, 3 samochody i unieszkodliwiono do 20 żołnierzy przeciwnika..." Dodatkowo w dyspozycji dowódców 13 Armii i 4 Armii Pancernej w dniach od 15.02 do 21.02 były między innymi: 6 Gwardyjski Bombowy Korpus Lotniczy i 5 Korpus Lotnictwa Myśliwskiego.
Niepoślednią rolę w Bitwie o Bieniów odegrała
artyleria.
Następnie do walki włączyła się 2 Gwardyjska Haubiczna Brygada Artylerii z 169 pułkiem, 19 Gwardyjska Brygada Moździerzy, 98 Haubiczna Brygada Artylerii Ciężkiej, 16 Brygada Moździerzy Ciężkich, 2007 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, 359 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej i inne. Według raportu tylko jednego sztabu artylerii 102 Korpusu Piechoty w walkach o Benau w dniach 15-20.02.1945 r. wystrzelono ponad 30 000 pocisków.
W kwietniu 1945 r. w Bieniowie znajduje się lotnisko
polowe, brak jest dokładnej lokalizacji, ale
najprawdopodobniej pas startowy znajdował się wzdłuż drogi Bieniów-Włostów.
Jesienią 1946 r. z Bieniowa wyjeżdża ostatni pluton
żołnierzy radzieckich, którzy skoszarowani byli w budynku przy
obecnej ul. Zielonogórskiej 8 (Był to budynek, w którym przed wojną
mieszkali robotnicy pracujący w "majątku").
Po zakończeniu działań wojennych mieszkańcy
Benau, którym nie udało się uciec za Nysę, wracali do domu. Bieniów był zniszczony w około 80%. Najbardziej ucierpiał Bieniów Górny i Centrum. Z 278 zabudowań, których było w Bieniowie przed wojną, po przejściu frontu pozostało 146 nadających się (po mniejszych lub większych remontach) do zamieszkania.
5 marca 1945 r. Rosjanie wypędzają wszystkich Niemców do Gorzupi, gdzie przez 2 tygodnie żyją w strachu, co z nimi będzie. W końcu wracają do Bieniowa.
31 marca 1946 r. Przyjeżdża transport
repatriantów ze Wschodu, dzień później zaczął się rozładunek.
1948 r. ostatni transport Niemców wyjeżdża na
Zachód. W Bieniowie pozostaje kilka osób, które układają
sobie życie na nowo.
Po przejściu frontu w wiosce pozostało wiele tymczasowych grobów żołnierzy radzieckich i niemieckich. Po zakończeniu działań wojennych, Rosjanie postanowili uporządkować swoje groby. 13 maja 1945 r. ukazuje się między innymi, tajny rozkaz nr 0264 dotyczący pochówku żołnierzy 17 Brygady Zmechanizowanej.
"... Po wyjściu z rejonu najbardziej napiętych walk na terytorium Niemiec / MLICZ, BENAU, KEBEN, SPREWA, POCZDAM/ pozostawić drużyny z oficerem na czele, którzy przeprowadzą zbieranie poległych z naszej brygady ..." - tłumaczenie własne. Poległych Rosjan ekshumowano w latach 1945 – 1949 i pochowano na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Żarach, oraz Żaganiu.
Więcej informacji o poszukiwaniach
Bitwa o Bieniów
była jedną z większych w naszym rejonie. Rosjanie po początkowym
sukcesie szybko „odtrąbili” zwycięstwo. W Komunikacie Wojennym
Naczelnego Dowództwa Armii Radzieckiej z 15.02 ogłoszono, że wojska
1 Frontu Ukraińskiego zajęły 150 miejscowości w tym Benau. Kontratak
wojsk niemieckich sprawił, że Bieniów zdobyto 19
lutego 1945 r., chociaż walki jeszcze trwały 20 lutego. Komunikat wojenny: "Wojska 1- go Frontu Ukraińskiego, rozwijając natarcie, 15 lutego opanowały na terytorium niemieckiego Śląska miasto Grunberg i w prowincji Brandenburgia miasta Sommerfeld i Sorau — ważne węzły komunikacyjne i mocne punkty obrony Niemców, a także w walkach zajęli 150 innych miejscowości, wśród nich EICHWALDAU, SZWAJNITZ, NAUMBURG, GASSEN, BENAU, WELLERSDORF, TSZIBSDORF. Od 14 lutego w tym rejonie wojska frontu wzięli w niewolę 2.000 niemieckich żołnierzy i oficerów i przejęli na lotniskach 120 samolotów przeciwnika". - tłumaczenie własne. Bitwa o Bieniów bardzo często jest wspominana w rosyjskich publikacjach i książkach historycznych, ale już mniej w polskich. Władimir Bieszanow wspomina walkę o Benau w swojej książce "1945-god PoBIEDY" ("1945'. Rok Zwycięstwa" tłum. własne). "… z sytuacji nie zawahał się skorzystać przeciwnik, który próbował odeprzeć wojska 13 Armii forsującej rzekę Bóbr. 15 lutego uderzył z północy i południa na miejscowość Bieniów i odciął 4 Armię Pancerną. Generał Leluszenko musiał się zatrzymać i zająć się osłoną swoich tyłów i obroną własnego sztabu. Dopiero w drugiej połowie dnia 19 lutego wspólnymi siłami, powracającemu na wschód 6 Korpusowi Zmechanizowanemu i następującemu z przeciwka 101 (?) Korpusowi Piechoty 13 Armii udało się przywrócić komunikację...” - tłumaczenie własne. W książce Władimira Dajnesa "Sowietskie tankowyje armii w boju" ("Radzieckie armie pancerne w boju" tłum. własne), także wspomina się o walkach w Bieniowie. Ilin Nikolaj Grigorjewicz i Rulin Wiktor Pietrowicz, w swojej książce - "Gwardiejcy w wozduche" ("Gwaria w powietrzu"), wspominają o walkach w naszym rejonie: "...14 lutego, piloci pułku kilka razy dziennie wylatują na obstawę naszych wojsk w rejonie miasta Sagan - Sorau... Z przeniesieniem pułku na lotnisko w Szprotawie, znacznie bliżej linii frontu , można było zwiększyć liczbę lotów bojowych na dzień. Tymczasem na linii Żagań - Żary i Bieniów - Kunice, wróg stawiał zaciekły opór, kontratakując, wspierany był przez swoje samoloty. Niemieckie lotnictwo w tym sektorze frontu znacznie się ożywiło. Grupy "Focke - Wulfów", "Junkersów" atakowały naszych żołnierzy, próbujących opóźnić ich ofensywę..." - tłumaczenie własne. Georgij Bajeweskij w swojej książce ",,Stalinskije sokoły,, protiw asow Luftwaffe" (,,Sokoły Stalina, przeciwko asom Luftwaffe". tłum. własne), ukazuje walkę lotników. 20 lutego 1945 r. dowódca 13 Armii wysłał podziękowanie dla dowódcy 2 Korpusu Lotnictwa Szturmowego Gwardii, za zniszczenie przeciwnika w rejonie Benau. Trochę więcej
informacji jest w książkach Aleksieja Isajewa, wspomina bitwę o
Bieniów w "Berlin 1945-go. srażenija w łagowe zwerja"
("Berlin 45'. Walki w brzuchu bestii" tłum. własne), oraz "Rozgrom 1945. Bitwa za Germaniu" ("Klęska1945. Bitwa
o Niemcy" tłum. własne) Wiktor Żagała, dowódca 3 Gwardyjskiej Lekkiej Brygady Artylerii, wspomina między innymi obronę Bieniowa przed atakami wojsk pancernych z północy, w dniach 13.02 - 15.02.1945 r. W swojej książce "Rascziszczaja Put Piechotie" ("Torując drogę piechocie" tłum. własne.), opisuje obronę linii Naumburg - Benau przez 167 gwardyjski pułk lekkiej artylerii, oraz Naumburg - Oberstdorf (Nowogród - Bieniów Górny) przez 200 gwardyjski pułk lekkiej artylerii. "...w walkach pod Benau 4 bateria starszego porucznika gwardii A. F. Dronika z 200 gwardyjskiego pułku, którym teraz dowodził podpułkownik gwardii W. P. Struk, ... przy zmianie pozycji ogniowych atakowały czołgi i piechotę przeciwnika... artylerzyści uderzyli w niemiecką piechotę kartaczami, a po czołgach, przeciwpancernymi pociskami. Wróg tracił dziesiątki żołnierzy i oficerów ale nie przerywał prób otoczenia i zniszczenia baterii. Na pomoc przyszli żołnierze baterii starszych lejtnantów gwardii I. T. Lalina i I. N. Abramowa. Ogniem ze skrzydeł podpalili kilka czołgów i samochodów pancernych i pomogli 4 baterii odeprzeć kontratak hitlerowców. W walkach tych zginął weteran pułku, dowódca sztabu 2 - go dywizjonu kapitan gwardii K. M. Krasilnikow. Z końcem dnia 15 lutego na pomoc artylerzystom 200 - go gwardyjskiego przyszli żołnierze 2 - go batalionu 17 brygady zmechanizowanej. Odrzucili nieprzyjacielską piechotę od pozycji ogniowych pułku i pomogli poprawić sytuację..." - tłumaczenie własne. Wasilij Zajcew, dowódca 61 Brygady Pancernej, w swojej biografii "Gwardiejskaja Tantkowaja" ("Gwardyjska Pancerna" tłum. własne.). 18.02.1945 r. otrzymał rozkaz, aby połączyć się z 6 Korpusem Zmechanizowanym i odbić Bieniów. Zajcew przybył na zachodni skraj Bieniowa i spotkał się wieczorem z pułkownikiem Orłowem, d-cą 6 Korpusu, który, chociaż posiadał wyższe stanowisko i stopień wojskowy oddał dowodzenie Zajcewowi: "... Towarzyszu podpułkowniku, na wojnie
dowodzi ten, kto ma większą siłę, wy macie 11 czołgów, ja 5, więc wy
będziecie dowodzić połączonymi siłami..." - tłumaczenie własne. "...dalsze posuwanie się do centrum Benau zwolniło z powodu upartego oporu przeciwnika. Zbliżyliśmy się do kamiennego domu, stanowiącego razem z budynkami gospodarczymi osobliwą twierdzę. Faszyści w odpowiedzi na nasze żądanie, aby otworzyć bramę, odpowiedzieli silnym ogniem... starszy lejtnant Łysun zameldował przez radio, że jego grupa, osiągnąwszy kościół, odpiera ataki przeciwnika, który wychodzi ze wszystkich stron... ogień, który otworzyliśmy z wszystkich rodzajów broni, przeciwnika nie zatrzymał. Gęste masy nieprzyjacielskiej piechoty, mimo strat, napierały na nas. ...ze wschodu naprzeciw nam ... uderzyły nasze wojska, zajmując wschodnią część Benau. Batalion Griebniewa połączył się z oddziałami 22 samobieżnej brygady artylerii..." - tłumaczenie własne. Wiktor Siergiejewicz Pirog - w książce "On smotrieł marszałam w lico" ("On patrzył marszałkom w twarz"), tak wspomina: "... mając dużą przewagę w sile żywej i czołgach w danym sektorze, wróg zajął połowę Bieniowa. Część sił 6 Korpusu Zmechanizowanego Gwardii, w szczególności jego 49 Brygady Zmechanizowanej i 13 Pułkiem Czołgów Ciężkich, została zawrócona z nyskiego przyczółka do uderzenia na Bieniów, a 93 i 22 brygada wraz ze zbliżającym się częścią 101 Korpusu Piechoty (?) generała Puzikowa (13 Armia) uderza ze wschodu na zachód..." - tłumaczenie własne. Niemiecki gen. Hans von Ahlfen w swojej książce Walka o Śląsk 1944/1945 wspomina o miejscowości między Krzystkowicami a Żaganiem. "...natarcie rozpoczęte przez korpus 14 lutego nie doprowadziło wojsk dalej niż 10 km na południowy wschód od Krzystkowic. Nie doszło przy tym do połączenia z atakującą od południa 20 Dywizją Grenadierów Pancernych. Nieprzyjaciel zorientował się bowiem, że jego połączenia na tyłach są silnie zagrożone, z częścią dywizji zawrócił z zachodu i wraz z nowymi rezerwami zaatakował od wschodu. W końcu 19 lutego naczelne dowództwo 4 Armii Pancernej poleciło zakończyć nierówną walkę i wycofać oba korpusy za Nysę Łużycką..." W książce Walki Zbrojne na Ziemiach Polskich 1939-1945
napisaną przez B. Dolatę i T. Jurgę, wspomina się
o walkach w rejonie Nowogrodu Bobrzańskiego.
10 lat później
wydano rozszerzoną wersję książki pod tym samym tytułem,
znajduje tu się obszerny opis walk o Bieniów oraz mapa z
zaznaczonym miejscowościami, gdzie rozegrano większe bitwy.
W 2003 r. ukazały się wspomnienia wojenne "Od sołdata do gienierała. Wospomnienia o wojnie" ("Od żołnierza do generała. Wspomnienia o wojnie" - tłumaczenie własne). W książce tej J.W. Dementiew uczestnik walk, tak wspomina okrążenie sztabu 4 Armii Pancernej: "...bardzo poważną bitwę przyjął sztab armii w Benau. Tu naszym oficerom sztabu armii znów przyszło wziąć w ręce automaty i bezpośrednio w boju zmierzyć się przewyższającymi siłami przeciwnika... wojska zostały wezwane do pomocy dowództwu armii. Wróg poniósł znaczne straty, ale u nas też. Zginął dowódca 68 artylerii przeciwlotniczej podpułkownik Aleksander Fiodorowicz Kozłow, i dowódca 22 brygady artylerii pancernej podpułkownik Wasilij Iljicz Prichodko. Bój trwał 2 dni i 14 lutego (?) wróg został rozbity..." - tłumaczenie własne. W 2010 r. z okazji "65-lecia Wielikoj Pobiedy", w czasopiśmie "Sputnik", ukazała się mapka sytuacyjna i obszerny artykuł Jekateriny Kisilenko i I. A Borysenko o walkach w rejonie Bieniowa. "...Od strony Krzystkowic, wzdłuż rzeki Bóbr zaczęły ofensywę zmotoryzowane brygady SS i 24 Korpusu Pancernego. Dzielnie walczyła z nimi część 172-ej Dywizji Piechoty. Jednak wróg przedarł się do Bieniowa i otoczył 337-szy pułk podpułkownik I. I Hołobcewa ... Do pułku Hołobcewa udało się przebić batalionowi piechoty, dowodzonemu przez mjr L. E Poljakowa. Wzmocniony tylko dwoma działami samobieżnymi, zabił ponad dwustu esesmanów, zniszczył dwa czołgi i trzy transportery opancerzone. W bitwie Poljakow został poważnie ranny. Odzyskał przytomność dopiero w szpitalu, gdzie został przetransportowany samolotem. Później otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego... Wtedy sztab armii nakazał 117 Dywizji Gwardii opanować Marszów i dostać się do Sorau, a 147-a i i 280-a Dywizja miały szturmem zdobyć Bieniów i połączyć się z 4 Armią Pancerną. Walka o Bieniów była bardzo zacięta..." - tłumaczenie własne. W czerwcu 2012 r. w
czasopiśmie "Armiejskij Sbornik", w cyklu "Wojenna
Historia", ukazał się artykuł G. Tołokolnikowa pt.
"Dolno-Śląska Operacja". Znajduje się w nim obszerny opis walk o
Bieniów oraz mapki sytuacyjne. W 2014 r. w rosyjskim portalu "Odwaga" opublikowano wspomnienia emerytowanego pułkownika A.M. Szukina. Oto fragment tych wspomnień, które ukazały się pod tytułem: "Pamiętny okres życia. Wspomnienia żołnierza-frontowca." - tłumaczenie własne. "... korzystając z faktu, że wspierające nas oddziały piechoty z 13 i 3 Armii zostały w tyle za naszymi czołgami, wróg uderzył z północy na Bieniów siłami Dywizji Pancernej, a z południa dywizją piechoty, wspieranej przez 50 czołgów. W Bieniowie, położonemu między rzekami Bóbr i Nysa, znajdował się w tym czasie sztab 4 Armii Pancernej, nasz pułk motocyklowy i jednostki artyleryjskie. Wywiązała się zacięta walka, która trwała dwa dni. Walczyli wszyscy, którzy mogli chwycić za broń, od żołnierza do generała. Dzięki znacznej przewadze w sile żywej i czołgach wróg przejął połowę Bieniowa. I tylko dzięki ściągniętemu, na rozkaz dowódcy, 6 Korpusowi Zmechanizowanemu z nyskiego przyczółka, wróg pod Bieniowem został pokonany...” - tłumaczenie własne. W 2015 r. - w formie elektronicznej (e-book) ukazała się książka Władimira Dajnesa pt. "Tankowyje wojska SSSR. "Kawaleria" Wtoroj Mirowoj" ("Wojska pancerne ZSRR. "Kawaleria" II wojny Światowej" - tłumaczenie własne. „...z północy w rejon
Bieniowa uderza dywizja pancerna i policyjna brygada ”Wirth” , a z
południa – dywizja piechoty przy wsparciu 50 czołgów. Bieniów
broniła 22 samobieżna brygada artylerii, dwa pułki 68
przeciwlotniczej dywizji, armijne jednostki artyleryjskie, oddziały
ochrony i sztab 4 armii pancernej.... Przeciwnik, mając znaczącą
przewagę w sile żywej i czołgach zajął połowę Bieniowa. Pod koniec 2015 r. ukazała się książka "Dolny Śląsk - Nysa Łużycka 1945. Walki na obszarze między Bobrem i Nysą łużycką w lutym 1945 r." Autor Gerhard Friedl przedstawia wydarzenia i przebieg walk m.in. o: Bieniów, Żary, Żagań, Lubsko, Krzystkowice. Przytacza także obszerne fragmenty wspomnień świadków tych wydarzeń. "... Nasza wioska wydawała się wymarła. Wszędzie dymiły wypalone stodoły i domostwa. Podziurawione od granatów artyleryjskich ściany domów, gruz i popiół. Jakby z naszego niegdyś pięknego Benau-Obersdorf powstała jakaś kamienna pustynia. Jeden czołg typu Tiger utkwił w błocie łąki, pięciu żołnierzy załogi znaleźliśmy z rozbitymi czaszkami... Dla mnie, jako 13-latka były to najstraszniejsze obrazy mojego życia..."
Większe jednostki wojskowe, które brały udział w walkach o Bieniów Wojska Radzieckie
Wojska Niemieckie
Mapa Operacji Dolnośląskiej - luty 1945 r. Więcej zdjęć żołnierzy niemieckich, które znaleziono w Bieniowie, na poddaszu jednego z domów.
Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 r.
Źródło: Bibliografia: Strony internetowe:
Copyright © 2004-2021 bieniow.cba.pl.
|